МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић оценио је вечерас да ратове на простору бивше Југославије није изазвао Меморандум Српске академије наука и уметности (САНУ) из 1986. године већ, како је рекао, једнострани акти република које су се отцепиле.
Наводећи да је један од ретких ко је прочитао тај документ, Дачић је за Прву телевизију оценио да је Меморандум САНУ „лако штиво у односу на оно што се објављивало последњих 30 година”.
„У том документу се указивало на економско заостајање Србије у Југославији и на проблеме са којима су живели Срби у другим републикама и на Косову и Метохији. Тај документ сигурно није изазвао ратове већ једнострани акти Словеније, Хрватске”, казао је Дачић, додајући да је нормално да Србија добије нови меморандум.
Дачић изјавио је и да Србија неће прихватити мењање формата дијалога Београда и Приштине и укључивање САД у тај процес.
Дачић је рекао у гостовању на телевизији Прва да су представници САД увек били присутни током дијалога Београда и Приштине, али су да су били „иза сцене“ и додао да не разуме зашто би се у дијалог укључивала „само једна страна“.
Коментаришући медијске наводе да би некадашња америчка државна секретарка Кондолиза Рајс могла да постане специјални изасланик за Балкан, он је рекао да не зна да она има такве амбиције.
Дачић је оценио да ако је представник Стејт департмента Брајан Хојт Ји „77 помоћник заменика, онда је Кондолиза Рајс 78“.
„Пензија је пензија. Нама треба Трамп, нама треба Тилерсон, нама треба потпредседник САД, нова администрација. Стара администрација не жели да реши проблем него да легализује оно што су урадили на Балкану“, рекао је он.
Шеф српске дипломатије је оценио је да су наводи приштинских власти да је 115 земаља признало Косово „велика количина лажи“.
„Они имају неки свој списак земаља које су признале независност Косова, на којем је 114 земаља, а са Мадагаскаром 115. На том списку имате два ентитета који нису чланице УН, као и три земље које су повукле признање Косова Сао Томе и Принципе, Суринам и Гвинеја Бисао“, навео је Дачић.
Приштинске власти објавиле су јуче да је Мадагаскар признао независност Косова, а Дачић је тада рекао да ће Србија то проверити и додао да „борба још траје“.
На наводе да ће Косово ускоро имати подршку две трећине чланица Уједињених нација, колико је потребно за приступање тој организацији, Дачић је казао да може „само да се насмеје на ту причу“ и да косовске власти „живе далеко од реалности“.
„Да би постали чланица УН, треба да имају две трећине гласова. Док смо ми пријатељи са Русијом, која може да стави вето, они никада не могу да постану чланица УН“, казао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је додао да Косово није постало члан ни УН, ни ОЕБС, и упитао како ће онда постати члан ЕУ.
Он је поновио да питање правно обавезујућег споразума о нормализацији односа Србије и Косова није ново, да постоји већ четири године, али да ни сама Европска унија не зна шта та формулација значи.
„ЕУ не може да утврди јединствен став да је Косово независно, као што не може да утврди ни јединствен став да Србија треба да призна независност Косова пошто пет њених чланица није признало Косово“, навео је Дачић.
Факти
Ивице свињо дебела пијана да се дијалог о Космету врати у УН под окриље резолуције 1244