БРИСЕЛ – У Бриселу је данас око 14.30 почео тројни састанак високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, председника Владе Србије Ивице Дачића и косовског премијера Хашима Тачија, а главна тема разговора је правосуђе, пре свега устројство основног суда у Митровици.
Тројном састанку претходили су одвојени билатерални састанци Ештонове Дачићем и првим потпредседником Владе Србије Александром Вучићем и косовском делегацијом.
Двадесета рунда разговора сматра се кључном за напредак за обе стране на путу ка ЕУ јер ће Ештонова у понедељак и уторак на састанку шефова дипломатија ЕУ информисати министре о напретку у процесу дијалога.
Од тог извештаја зависи када ће почети приступни преговори Србије и ЕУ а утицаће и на преговарачки оквир за Србију.
Када је реч о основном суду у Митровици, чији би састав по Бриселском споразуму требало да одражава етничку структуру становништва, Приштина тражи да седиште тог суда буде у Јужној Митровици, са огранцима у северним општинама у којима живе претежно Срби, док је став Београда да седиште суда буде на северу и одвојено од суда на југу подељеног града.
Уочи састанка са Ештоновом, Тачи је новинарима рекао да су експертске групе које су протеклих дана у Бриселу разговарале на тему правосуђа добро обавиле посао тако да споразум на политичком нивоу не би требало да буде проблем.
И портпаролка Ештонове Маја Коцијанчић саопштила је јуче да ће тема бити правосуђе, а да је циљ састанка да се учини што већи напредак уочи извештаја Ештонове министарском савету ЕУ који одлучује о датуму почетка преговора о придруживању Србије ЕУ.
„Биће речи о свим отвореним питањима везаним за примену Бриселског споразума, а једно од њих је правосуђе”, рекла је Коцијанчич новинарима.
Она је подсетила да ће Ештон у понедељак укратко, а у уторак детаљније, известити министарски савет ЕУ о досадашњем напретку у нормализацији односа Београда и Приштине.
Министри ће након тога усвојити оквир за преговоре за Србијом и одредити датум прве међувладине конференције ЕУ-Србија, која по ранијој одлуци Савета треба да се одржи најкасније у јануару 2014.
Коцијанчич је одбила да спекулише да ли би преговори могли да почну већ у децембру, истакавши да је то ствар о којој одлучују земље чланице.
Како је Танјуг раније јавио, већина чланица сматра да је Србија уложила довољно напора у примени споразума да се међувладина конференција одржи већ 20. децембра, одмах након завршног годишњег самита Савета ЕУ.
Такав став заступа и Европски парламент, који је у предлогу резолуције о Србији која је прошле недеље једногласно усвојена у Спољнополитичком комитету, затражио почетак преговора у децембру.
Немачка и Велика Британија, међутим, желе преговоре најраније у јануару, а бриселски дипломатски извори кажу да се оне при том позивају пре свега на околност да договора о правосуђу још нема.
Немци се, поред тога, позивају на став Бундестага да преговори са Србијом у сваком случају не треба да почну пре јануара, али тај став, како је Танјугу речено, није обавезујући, јер је у овом случају реч о мишљењу, а не одлуци немачког парламента.