Први потпредседник и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас да је Влада Србије у овој години постигла више значајних, штавише, историјских резултата
– Желим да се не заборави да је Влада Србије у овој години остварила неколико веома важних историјских ствари које ће остати записане – рекао је Дачић.
Он је прецизирао да је прва важна ствар – одбијање Резолуције о Сребреници, што ће, како је казао, имати трајне позитивне последице по српски народ.
– У ери дневно-политичких догађаја и разних измишљених афера и омаловажавања рада владе, често се и ми као чланови владе не бавимо општим успесима и циљевима, него се дневно-политички бавимо и реагујемо на одређене афере – рекао је Дачић за РТВ Пинк.
Дачић је казао да оно на чему треба радити јесте обнављање односа са пријатељским земљама, „које су на нашој страни, а са којима нико не ради“
Као важан резултат навео је и одбијање Косова за улазак у Унеско, истичући да је то такође једна „капитална борба која је вођена“.
Од великог значаја како је казао, био је и одржавање великог Министарског савета ОЕБС у Београду протеклих дана, отварање преговора, као и успешне посете и разговори премијера Александра Вучића, њега (Дачића) и других државника са најважнијим силама света попут САД, Русије, обнављање односа са Немачком, Француском, Италијом…
Дачић је казао да оно на чему треба радити јесте обнављање односа са пријатељским земљама, „које су на нашој страни, а са којима нико не ради“.
Први потредседник владе је казао да је у овој години заустављен и процес признавања самопроглашене независности Косова.
Упитан да ли су се учесници конференције ОЕБС-а у Београду занимали шта се дешава у Србији имајући у виду медијску сцену, Дачић је казао да је било таквих питања, пре свега у смислу интересовања шта се дешава.
Изјава Дуње Мијатовић се злоупотребљава
Дачић је, говорећи о ставу Дуње Мијатовић, рекао да мисли да је њена изјава мало злоупотребљена и да је испало као да стаје на страну неких медија у Србији.
– Мислим да она није дала ову последњу изјаву у тако оштром тону као што је пренета, али с друге стране њој истиче мандат и ја немам ништа против да се разговара о примедбама, али мишљење Дуње Мијатовић је мишљење једног независног тела унутар ОЕБС-а, а не став целе организације – казао је Дачић.
– Када неко види на насловне стране и таблоиде да се позива на убиство премијера, свака врста даљег разговара се прекида, зато што то не може да опстане ни у једној земљи и то је велика разлика – рекао је Дачић.
Он је нагласио да зато држава има обавезу да реагује.
– Када се говори о позиву на убиство премијера или било ког државног фунционера, то је нешто на шта државни органи треба да реагују. Није на премијеру да реагује својим приватним тужбама, овде је реч о озбиљним стварима, морају да постоје нека правила – рекао је Дачић.
Он је важним оценио и да се ставови међународне заједнцие и међународних представника не злоупотребљавају на домаћој политичкој сцени, јер, како је подвукао, онда испада да неко стаје у одбрану неких медија, што аполутно није тачно.
Говорећи о председавању Србије ОЕБС-ом, Дачић је казао да су многи прихватили наш начин председавања и да је он био релаксирајући и да је наш начин доласка до консензуса око неких питања, такође свакако нешто што ће ОЕБС-у недостајати.
Дачић је поновио да су се организацијом 22. Министарског савета и Србија и Беогард показали у најбољем светлу.
Танјуг