Указао и на испад Хилари Клинтон против Путина и указао: да Русија има добре историјске основе да „страхује“ од својих суседа. Нагласио да западни лидер не разумеју да су границе које су 1992. године „победнички“ нацртали Русији – рушилачка и неправедна грешка
ПОЛИТИЧАРИ са Запада ништа не знају о историји, њихове историјске паралеле су неосноване, а та неукост, оштре изјаве као и „предизборна слепоћа“ европских и америчких медија – директно воде у нови хладни рат, оценио је коментатор листа Daily Mail Питер Хиченс.
Аутор текста уверен је да глупи и неуки људи који играју одређену улогу у међународној политици често сматрају да су паметни и добро информисани. Овај коментатор наводи неколико примера, од којих је најупечатљивији онај када је Хилари Клинтон шефица америчке дипломатије, а сада и кандидат за америчког председника, упоредила Владимира Путина са Хитлером, а догађаје на Криму са „чешком кризом“ из 1938. године.
Хиченс је објаснио да многи западни политичари и новинари који деле став Клинтонове, сматрају да „кукавни“ Невил Чемберлен није иступио против Адолфа Хитлера ’38. године и тако му омогућио да поверује да је у стању да освоји читав свет. А затим је „храбри“ Черчил спасао свет.
Међутим, да је Британија ушла у рат са Немачком и 1938. године спасла Чехословачку, била би поражена, сматра аутор. Енглеска није имала „одговарајућу“ армију, док је америчка армија у то време била „исто што и португалска“.
Највећа Черчилова заслуга је, сматра Хиченс, јесте то што је земља преживела. Међутим, то је Британију коштало губитка националног богатства и империје. Потом је Черчил, током рата, Стаљину „гледао кроз прсте“ и предао му Пољску и Источну Европу.
Он тада „није имао избора“, као и ни Чемберлен пре тога у Минхену.
Поред „апсолутне неукости у питањима европске историје“ и неспособности да разликују „хришћанску Русију“ од „комунистичког СССР“, западни политичари не схватају ни оно што се тренутно догађа у Украјини, тврди Питер Хиченс.
Они никада неће схватити, истиче аутор, да Русија има добре историјске основе да „страхује“ од својих суседа. Они не разумеју да су границе које је 1992. године нацртао „победнички“ Запад „рушилачка и неправедна грешка“.
Западни политичари, истиче аутор, сматрају да су дејства Русије „злослутна“, а сва украјинска дејства – „безгрешна“.
Само је понеко у британским медијима поменуо догађаје у Кијеву, када је група од пет људи, међу којима је био и посланик „бандитске и расистичке“ партије Свобода, упала у кабинет Александра Пантелејмонова, директора централне украјинске телевизије, јадикује Хитченс.
Напали су га уз антируске и расистичке псовке, каже овај британски коментатор.
Један од нападача био је и члан комитета Врховне Раде за слободу речи, истиче Хиченс.
Они су толико били поносни на свој поступак да су читав догађај снимили камером и објавили на интернету.
„Зар ови људи треба да буду наши савезници и пријатељи?“ – реторички се упитао аутор текста.
Г. Шимпрага
Факти
MAKAR JEDAN POKUSAJ DA SE SLEPCIMA OTVORE OCI
е баш тако