Иако многи оцењују да није тренутак за продају Телекома Србија, ово јавно предузеће ипак ће променити власника, не само због празног српског буџета већ и зато што се Београд на то обавезао кроз споразум са ММФ!
Модел приватизације биће познат крајем месеца, а очекује се да продаја буде спроведена у октобру. Влада још није тендер расписала, али, поучена искуством пропасти приватизације Железаре Смедерево, већ се спрема одступница.
– Донећемо најбољу одлуку за Србију – поручује премијер Александар Вучић.
Према сазнањима “Вести”, Телеком неће ићи на тендер с неком почетном ценом, већ ће се у преговорима испитивати пулс потенцијалних купаца.
Као и Словенија која се узалуд надала Дојче Телекому или неком сличном гиганту, и Србија гаји слична очекивања, али је реално да, ако продаје и буде, српски Телеком, баш као и словеначки, оде инвестиционом фонду.
– Не верујем да ће Србија више икада добити понуду какву је одбила Влада Мирка Цветковића 2011.Тада је Србији понуђена 1,1 милијарда евра, али је држава тражила 300 милиона више – каже за наш лист извор из Владе.
Према речима Ивице Цветановића, председника Конфедерације слободних синдиката Србије, постоји сумња да је процена вредности приватизационог саветника нижа од претходне (1,4 милијарде динара за 51 одсто акција).
– Конфедерација и сви синдикати се оштро противе продаји с обзиром на то да је годишњи нето профит овог предузећа 15 милијарди динара. Од премијера Вучића тражићемо да Влада одбије предлог приватизационог саветника – најављују синдикалисти.
Иначе, приватизациони саветник, француска кућа Лазард предложила је сва три модела приватизације: да се прода све што је у државном власништву, мањинску приватизацију уз учешће инвестиционих фондова и продају контролног пакета акција.
Љ. Ивановић – Вести