На дан када је “Пиштаљка“ открила да су београдске власти од фирме „Кип лајт“ (Кееп лигхт) купиле вероватно најскупљу јелку на свету од 83.000 евра и поставиле је и пре завршеног тендера, иста фирма се појавила као једини понуђач на тендеру за набавку још новогодишњих светиљки, овога пута у вредности од 200.000 евра. То можда објашњава и изненадну великодушност фирме за коју се већ две године намештају тендери за новогодишњу расвету, а која се после бурне реакције јавности на Пиштаљкино откриће и незаконите реакције градоначелника Синише Малог, који је самостално одлучио да се уговор раскида, огласила и рекла да јелку коју су ценили 83.000 евра сада дају за џабе.
„Кип лајт“ је једини доставио понуду на тендеру за набавку украсних ланчаница, а отварање њихове понуде којем је од јавности присуствовала само новинарка Пиштаљке одвијало се у исто време док је Мали обећавао да ће уговор о куповини јелке раскинути јер је – прескупа.
На отварању понуда у градском Секретаријату за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима, осим чланова комисије био је и један од директора фирме „Кип лајт“ Предраг Јовић.
У понуди која је достављена у цајтноту, само седам минута пре затварања тендера, „Кип лајт“ је навео да ће 3.200 ланчаница (гумених светлећих црева) са гаранцијом од годину дана доставити и поставити за 23.539.200 динара. Судећи по томе да се на тендер нико други није јавио, и овај посао ће добити фирма која година уназад једина кити Београд.
И на овом тендеру тражени су врло специфични услови, да понуђачи имају четири хидрауличне подизне платформе и то две висине 14 метара, једну висине 12 метара и једну висине 21 метар, те да су у протеклих пет година испоручили 10.000 ланчаница. Чланови комисије за Пиштаљку су прво рекли да им услове тендера нико није сугерисао и да су их они писали. Када су новинари овог портала накнадно телефоном позвали председника комисије Ненада Стевановића и упитали због чега су ови услови били неопходни, он је тражио да се питања пошаљу мејлом.
Релевантна предузећа су нам послала шта би требало да тражимо“, рекао је и одбио да каже која су то предузећа.
„Прошло је радно време, сва питања доставите мејлом па ће се чланови комисије састати и одговорити“, рекао је Стевановић.
Након што је градоначелник Београда Синиша Мали изјавио да ће уговор о куповини јелке бити раскинут, фирма „Кип лајт“ одлучила је да новогодишње дрвце поклони грађанима. Градске власти су и прошле године купиле новогодишњу јелку од „Кип лајта“, али су је тада платиле дупло мање – 40.000 евра. Та јелка је, према информацијама из секретаријата, ове године постављена на Славији.
Зашто се „Кип лајт“ одлучио да Београду врати 83.000 евра, није било могуће сазнати ни од Јовића ни од званичног власника „Кип лајта“ Радована Ђумића.
Ни Више јавно тужилаштво у Београду, ни градоначелник престонице Синиша Мали, ни в.д. секретара Главаш, али ни директор Управе за јавну набавку Предраг Јовановић нису одговорили на питања о томе шта планирају да учине да се казне одговорни за намештање тендера за „Кип лајт“.
Заменик јавног тужиоца у Првом београдском тужилаштву Александра Ђенадић рекла је да то тужилаштво неће предузети никакве радње да истражи да ли је било незаконитости приликом набавке новогодишње јелке. „Прочитала сам у медијима вест, али то није у нашој надлежности“, рекла је у телефонском разговору.
С обзиром на то да је јелку набавио градски секретаријат, чије је седиште на Савском венцу, није јасно како то није надлежност Првог основног јавног тужилаштва, под чијом надлежношћу је ова општина.
Курир.рс, Пиштаљка.рс
Оцените текст
Your page rank: