Безбедност

Данас почиње 50. Минхенска безбедносна конференција

Минхен/Берлин — Говором председника Немачке Јоахима Гаука почиње 50. Минхенска безбедносна конференција. Стижу бројни светски лидери.У Минхен иде и премијер Србије Ивица Дачић.

Као и протеклих пет деценија, на скупу којим од 2009. руководи бивши немачки дипломата Волфганг Ишингер у Минхену ће се за викенд окупити шефови држава или влада, министри иностраних послова и одбране и други политичари, војни предсатвници, менаџери и научници из читавог света.

Кључне теме биће ситуација у кризним жариштима у Сирији, Ирану и Украјини, а разговараће се и о НСА-афери везаној за прислушкивање и неовлашћено прикупљање података из електронске комуникације од стране америчких тајних служби. 

Једна од тема трећег дана скупа вбиће и дијалог Београда и Приштине. 

Немачки председник Гаук образложиће своје видјење немачке улоге у свету, о чему ће говорити и немачки министри иностраних послова и одбране, Франк-Валтер Штајнмајер и Урзула фон дер Лајен. 

Шеф конференције Ишингер очекује “темељну дебату о пољнополитичком самопоимању Немачке”. Бивши дипломата, кратко и посредник у преговорима Београда и Приштине, сматра да Немачка “често делује реактивно”. 

“Тако из Француске додје упит да помогнемо у Африци и онда се у Немачкој о Африци дискутује као да смо јуче открили да Африка постоји на географској карти”, рекао је Ишингер за Први програм немачке телевизије.

У расправама на Минхенској безбедносној конференцији учествоваће генерални секретар Уједињених нација Бан-Ки Мун, из Вашингтона стижу амерички министар иностраних послова Џон Кери, шеф Пентагона Чак Хејгел и саветница за безбедност америчког председника Сузан Рајс, из Москве руски министар иностраних послова Сергеј Лавров. 

Међу гостима су и ирански министар иностраних послова Мохамед Џавид Зариф и украјински шеф дипломатије Леонид Кожара. Немачки медији наводе да није још јасно да ли ће у Минхен на расправу о будућности Украјине доћи и такодје позвани вођа украјинске опозиције Виталиј Кличко. Председник Владе Србије Ивица Дачић учествоваће на безбедносној конференцији у Минхену на којој ће једна од главних тема бити дијалог Београда и Приштине, саопштила је данас Канцеларија Владе Србије за сарадњу с медијима. Медју учесницима конференције, која почиње данас, су висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и косовски премијер Хашим Тачи. Премијер Дачић ће, на маргинама конференције, имати више сусрета са европским лидерима, наводи се у саопштењу.

Висока представница ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон председаваће састанку “четворке” за Блиски исток сутра у Минхену.

Састанак “четворке” одржаће се на маргинама 50. безбедносне конференције. Састанку ће присуствовати генерални секретар УН Бан Ки Мун, амерички државни секретар Џон Кери, руски министар спољних послова Сергеј Лавров и представник квартета, бивши британски премијер Тони Блер.

“Састанак се одржава у тренутку када је потребно донети тешке и смеле одлуке”, наводи се у саопштењу Кетрин Ештон, која је изразила наду да ће се заједнички допринети да те одлуке постану реалност.

Од данас до недеље ће, према наводима медија, на конференцији бити присутно 20 шефова држава или влада, 50 министара иностраних послова и одбране, и на десетине безбедносних стручњака. У складу са тим конференција је праћена и опсежним безбедносним мерама минхенске полиције. 

Једна од тачака програма коју учесници са посебним занимањем очекују је и дискусија на тему “Безбедност јуче, данас, сутра” у којој учествују три некадашња велика имена светске политике: бивши социјалдемократски немачки канцелар Хелмут Шмит, бивши амерички шеф дипломатије Хенри Кисинџер и бивши француски председник Валери Жискар Д’Естен. 

Прва Минхенска безбедносна конференција одржана је усред “хладног рата” 1963.године, а њен тадашњи председник, који је то остао све до 1996. био је Евалд-Хајнрих фон Клајст, некадашњи официр Вермахта, 1944. припадник групе окупљене око извршиоца неуспелог атентата на Адолфа Хитлера, Клауса Шенка фон Штауфенберга. 

Као и ранијих година, и овог пута ће током трајања конференција у Минхену бити одржане демонстрације “против милитаристичког духа конференције” коју организује савез различитих мировних група. Активисти ових организација сматрају да се на “ратној конференцији НАТО”, како се у прогласу и позиву на демонстрације назива Безбедносна конференција, заобилазе стварни проблеми сиромаштво, растућа неједнакост, растући извоз немачког наоружања и растућа моћ глобалног финансијског капитала. 

Немачки недељник Штерн поводом 50. Минхенске безбедносне конференције, која се финансира и из немачког савезног буџета, пише да овој манифестацији опасност прети због све већег учешћа спонзора у финансирању. 

Магазин наводи да се медју спонзорима налазе концерни Линде и Шел, немачки Телеком као и кинески телекомуникациони концерн Хуавеј, азербејџански државни нафтни концерн Сокар, као и компаније из индустрије наоружања као немачки Крауш-Маффеи или амерички Раyетхон.

 

Бета

фото: бета, АП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!