Припадници Ваздухопловства и противваздухопловне одбране (В и ПВО) Војске Србије обележиће данас Дан тог вида оружаних снага у знак сећања на 24. децембар 1912. године, када је формирана Ваздухопловна команда у Нишу.
Тог дана, пре тачно 100 година, на основу одлуке српског Војног министарства и Главног ђенералштаба, војвода Радомир Путник је донео решење о формирању Ваздухопловне команде у Нишу, чиме су постављени темељи тог вида војске а Србија постала једна од првих земаља на свету која је основала војно ваздухопловство.
У састав тадашње команде ушли су Аеропланско и Балонско одељење, Водоничка централа и Голубија пошта.
Србија је први пут борбено употребила авијацију 1913. године за време опсаде Скадра, чиме је постала пета земља на свету која је користила ваздухоплове у ратним операцијама.
Данашње ваздухопловство Војске Србије састоји се од Команде у Земуну, две авио бригаде које своје јединице имају на аеродромима Батајница, Краљево и Ниш, затим 250. ракетне бригаде ПВО, 126. бригаде Ваздушног осматрања, јављања и навођења, 210. батаљона везе и 333. инжињеријског батаљона.
Командант В и ПВО је генерал-мајор Ранко Живак.
У употреби се налазе авиони Миг-29, Миг-21, Ј-22 Орао, Г-4 Супергалеб, Г-2 Галеб, Ан-26, Ан-2, Пајпер Сенека, Утва-75, Ласта-95 и хеликоптери Ми-8, Ми-17 и Газела.
Председник Србије Томислав Николић честитао је данас Дан Ваздухопловства и противваздухопловне одбране и стоту годишњицу тог вида оружаних снага. У честитки припадницима В и ПВО, Николић је оценио да су они својим
ангажовањем и професионалним извршавањем задатака потврдили способност тог вида војске да очува безбедност ваздушног простора Србије.
„Уверен сам да ћете и убудуће успешно извршавати додељене мисије и задатке, радити на стручном оспособљавању својих припадника и модернизацији ваших јединица, дајући тиме пун допринос јачању оперативних способности В и ПВО и Војске Србије у целини“, навео је Николић у честитки објављеној на сајту Министарства одбране.
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Љубиша Диковић оценио је да су ваздухопловци значајно допринели очувању безбедности ваздушног простора Србије.
„Учешћем на међународним војним вежбама, показали сте високу оперативну способност за извршавање најсложенијих задатака, унапредили сарадњу са партнерским и пријатељским земљама и допринели ширењу угледа Војске Србије и ван граница наше земље“, навео је Диковић.
БЕТА