Дуго ишчекивана седница Кризног штаба одржаће се данас. Након великог раста броја заражених, стручњаци и политички део штаба састају се како би повукли наредне кораке у правцу сузбијања епидемије. На столу се налази неколико предлога о којима би могло да се расправља, а међу њима су почетак школске године, ковид пропуснице, обавезна вакцинација здравствених, односно просветних радника и ограничавање рада угоститељских објеката.
Све већи раст броја заражених, пуне болнице и двоцифрен број преминулих практично су „натерали“ чланове Кризног штаба да се још једном окупе у Палати Србија. Епидемиолошка ситуација већ данима је лоша, а утисак је да се новим мерама закаснило, а да старе нису имале баш много ефекта.
Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да се после дужег времена састао са директорима ковид болница због повећаног броја заражених пацијената, те да ће у наредне три недеље доћи до повећања броја заражених.
Кризни штаб нову седницу очекује у лошијој атмосфери него што је била она је одржана у јуну, будући да је епидемиолошка ситуација знатно гора. За сада из Кризног штаба не стижу сигнали које би могле да буду нове мере, али судећи према изјавама званичника и лекара из Кризног штаба на седници ће се расправљати о почетку школске године, ковид пропусницама и евентуалном органичавању рада угоститељских објеката.
Часови у школама 45 минута, нема дељења ђака
Судећи према најавама ресорног министра Бранка Ружића и епидемиолога Предрага Кона, ђаци ће се вратити у школске клупе од 1. септембра. Према информацијама које су појављивале у медијима, школска година ће почети 1. септембра, а ђаци ће се вратити у клупе и неће бити дељења одељања као што је то био до сада случај. Часови ће трајати 45 минута.
Идеја је да ђаци уколико епидемиолошка ситуација не буде изузетно неповољна иду у школу, као што је то било пре пандемије, а уколико се стање погорша, вратиће се на неки модел комбиноване наставе и то само за оне делове земље који представљају жаришта.
Ово још увек није потврдио Кризни штаб, па сада остаје да се види да ли ће се заиста кренути у школу или ће се и даље задржати неки модел комбиноване наставе. Оно што делује као неспоран закључак јесте да је онлајн настава прошлост.
Струка за увођење ковид пропусница
Медицински део Кризног штаба, али и струка све чешће отварају могућност за увођење ковид пропусница које су на одређени начин примењивале на Егзиту и другим фестивалима. Симпатије према овом моделу борбе против пандемије изнео је и државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек који је објаснио да у том случају неће бити никаквих дискриминација.
„Апсолутно сам за увођење ковид пропусница. Егзит и други фестивали показали су се као одлична ствар, ту нисмо имали повећање броја новооболелих. И не бих се сложио с причама да је то кажњавање невакцинисаних зато што можете ући и ако приложите потврду да сте боловали ковид 19 или сте негативни на антигенском тесту. Ако бисмо само делили на вакцинисане и невакцинисане, то је дискриминација, а овако не би било дискриминације, а заштитили бисмо животе људи“, рекао је Ђерлек.
Сличне оцене дао је и доктор Предраг Кон који је истакао да је алтернатива увођењу евентуалних ковид пропусница скраћивање рада угоститељских објеката и тржних центара.
За сада није познато какви су модалитети ковид пропусница и за шта би оне важиле, али судећи према најавама медицинског дела штаба њихова употреба уопште није далеко од реализације.
Обавезна вакцинација здравствених радника и просветара
Недељама стручњаци упозоравају да је немогуће да здравствени радници не буду вакцинисани против коронавируса. Најпре, они тиме омогућавају да вирус и даље буде у циркулацији, али и дају лош пример осталим грађанима који постају још више неповерљиви према имунизацији. Било је и случајева попут болнице у Панчеву где су здравствени радници практично морали да се вакцинишу након одлуке руководства.
Доктор Предраг Кон, члан Кризног штаба за сузбијање коронавируса, указао је да је веома битно да одређене категорије људи, пре свега здравствени радници и старији суграђани, обавезно буду вакцинисани.
„Често помињем пример Обреновца. Када је била поплава у Обреновцу грађанима је био забрањен повратак кућама све док није извршена санација. У том случају је слобода кретања суспендована због здравља људи. Исто је и са корона вирусом. Имамо сутуацију да неко ко није вакцинисан може ненамерно да контаминира већи број људи, мислим на професије које обављају ту врсту посла, као нпр. здравствени радници. Када је јавно здравље у питању, када је оно угрожено, онда ту нема дискусије“, рекао је Кон.
Скраћивање рада угоститељских објеката
Мало је вероватно да ће доћи до нових рестрикција на пољу услужних делатности. Иако је дневно у Србији заражено око 1.500 људи, делује да још увек Кризни штаб неће посегнути за овако радикалним мерама.
Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће замолити епидемиологе да донесу што блаже одлуке будући да морамо да научимо да живимо са короном.
„Али морамо да радимо, јер без тога како да повећамо плате и пензије? И страшно се нервирам зато што, шта год да затворимо…како да оставимо пут без асфалта. Не могу ти људи да држе маску и да избацују асфалт“, рекао је Вучић и поново замолио људе да се вакцинишу.
Ако узмемо у обзир ову изјаву Вучића, али и тешку ситуацију у којој су се власници и радници угоститељских објеката нашли након пандемије коронавируса, мало је вероватно да ће ове одлуке доћи и да ће се смањивати рад угоститеља.
НОва.рс
Cuti narode moj, samo cuti