ПравослављеСрбија

Данас славимо Лазареву Суботу – Врбицу

Дан Христовог чуда у Витанији, победе живота над смрћу

Лазарева субота је сећање на догађај у Витанији, где је живео млади човек Лазар са сестрама Мартом и Маријом, које су као и њихов покојни брат, биле Христове следбенице и чврсто веровале да је он Христос, син Божји, који је дошао у свет.

На вест о смрти Лазаревој, како је записано у Јовановом Јеванђељу, Исус је дошао у Витанију, где је његов пријатељ већ четири дана био сахрањен…

Сестре су туговале и кад су виделе Христа рекле су да њихов брат не би умро да је Христос био ту. Исусу Христу је било жао Лазара, заплакао се и тражио да га одведу до његовог гроба односно пећине у којој је био сахрањен.
Дошао је до гроба, наредио да се склони гробни камен и позвао Лазара да изађе, што је он и учинио, сав увијен у погребне покрове, каже предање које је пренео свети Јован у свом Јеванђељу.
Овај догађај сматра се у хришћанству победом живота над смрћу и наговештај Христовог страдања и васкрсења, у коме је основа новозаветне вере.
То последње чудо Христово, које се већ прочуло по чудесним исцељењима и другим подвизима којим је потврђивао снагу потоње вере, озлоједило је јудејске свештенике и узрок је пресуде на смрт распећем коју му је у среду, у недељи страдања, изрекла јеврејска скупштина Синедрион.

Лазар је живео још тридесет година као епископ на Кипру, где га је посетила и Богородица и поклонила му омофор, њеном руком извезен.

Спомен светог Лазара Четвородневног слави се од првих дана хришћанства, а његово име је симболично и на јеврејском језику Ел-азар значи – Бог је помогао.

Његове мошти почивају данас у Цариграду, где су пренете 890. године са Кипра, односно из Китона код Ларнаке, где је стајала надгробна плоча са натписом “Христов пријатељ”.

Многе породице у Србији славе Лазареву суботу као крсну славу. Сваки прави домаћин зна да је ово посна слава.

За остале, а нарочито децу, Лазарева субота је повод да се оде на вечерњу службу у најближи храм, узму освештане врбине гранчице, које се потом носе кући и стављају поред кандила и иконе.

У нашим крајевима, у недостатку палминих гранчица које су деца бацала пред Христа док је улазио у Јерусалим, користе се гранчице младе врбе.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
мојкутак/Србија јавља

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!