Православље

Данас славимо Свету Петку

Српска православна црква данас, 27. октобра празнује дан посвећен преподобној Параскеви, у народну познатој као Света Петка, која је била заштитница жена и сиромашних.

Света Петка, према предању, рођена је око 950. године у месту Епиват, на обали Мраморног мора, недалеко од Цариграда. После мајчине смрти наслеђе је разделила сиромашнима и упутила се у јорданску пустињу, где се током четрдесет година предала најтежем испосништву. Не откривајући идентитет, после две године службе при Цркви Светих апостола, у непрестаној молитви и посту, умрла је у Епивату у првој половини 11. века.

Хиљаде грађана од раних јутарњих часова, после литургије у цркви Ружица, чекало је да уђе у капелу ове цркве на београдском Калемегдану за коју се верује да је подигнута на извору живе воде која помаже људима у невољи.

ВЕРОВАЊА И ОБИЧАЈИ

– Извори лековите воде

Поред храмова Свете Петке често се налазе извори лековите воде коју људи узимају верујући да ће им залечити ране и заштитити их од болести. Параскева је рођена у Епивату, код града Каликратије у Малој Азији, при крају десетог или почетком 11. века.

По предању, Света Петка је многе године провела у пустињи, у посту и молитви и усамљеничком животу. Предање каже да јој се у сну јавио анђео и упутио у отаџбину да шири веру Христову. Зато се Света Петка на иконама представља у монашкој одећи, са крстом у руци.

На њеном гробу, каже легенда, догађала су се чуда. Бугарски цар Јован Асен 1238. по једнима је отео, по другима једноставно пренео мошти свете Параскеве у свој престони град Трново. Кад су Турци освојили Бугарску, мошти су пренете, по заповести султана Бајазита, у молдавски град Јаши.

– Одморите с кућним пословима

Према народним обичајима, данас жене не би требало да месе, кувају, шију, перу веш или раде било који посао у кући како не би навукле гнев светитељке и да им током године не би трнуле руке.

Младе девојке треба да беру цвеће и њиме украсе свој дом како би у њима целе године владала слога и мир, док се девојчицама облаче нове хаљинице како би их у наредној години пратила срећа.

Девојке би требало да поједу парче славског колача и да сачувају мрвице, па ће те ноћи у сну видети своју судбину и будућег мужа.

– Црква Ружица

Кнегиња Милица успела је 1396. да измоли светитељкине мошти и сахрани их у цркви Ружици, на Калемегдану. Султан Сулејман Други пренео је мошти свете Параскеве 1521. у Цариград. Коначно, 1641. цариградски патријарх Партеније поклонио је мошти молдавском кнезу Василију Лупулу који их је пренео у Јаши и положио у цркву Света три јерарха, где су и данас.

Новости Онлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!