ЈАДОВНИЧКА трагедија не сме да буде заборављена, јер је то један од најокрутнијих злочина у историји човечанства. Ове године “Дан сећања на Јадовно 1941.” биће обележен код Шаранове јаме, на Велебиту. Очекује се долазак великог броја потомака и поштовалаца невино страдалих жртава – каже за “Новости” др Душан Басташић, председник Удружење потомака и поштовалаца жртава комплекса логора смрти НДХ Госпић-Јадовно-Паг 1941.
И ове године Дан сећања на Јадовно биће обележене низом манифестација од 21. јуна, па завршно са комеморативним скупом и служењем парастоса на Велебиту и заливу Слана, на острву Пагу 29. јуна. У петак ће у Бањалуци бити одржана предавања о логорима смрти на острву Пагу и о заборављеној гробници 862 српске деце на загребачком гробљу “Мирогој”.
– У суботу ће се служити парастос у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци, а 24. јуна отвариће се и изложба “Моје Јадовно” у Културном центру “Бански Двор” у Бањалуци – прича Басташић, подсећајући да жртве Јадовна немају нигде у већим градовима ни улицу ни споменик.
ПОТРЕБНА ПОМОЋ ЗА ПРЕВОЗ Ове године планирано је да на Јадовно из Србије организовано крене пет аутобуса. Поред потомака, кренуће и студенти Правног факултета и ФПН. Према речима Милорада Милошевића, председник одбора за Србију, Удружење је успело да обезбеди новац за путне трошкове три аутобуса.
– Позивамо људе добре воље да нам помогну да платимо још два аутобуса, у којима би путовала деца са Косова и Метохије и студенти из Новог Сада. Заинтересовани за одлазак на Јадовно и они који нам желе помоћи, више информација могу наћи на сајту удружења .јадовно.цом – каже Милошевић.
Удружење ће покушати да и ове године организује мимохог “мученичком стазом Јадовничком”, од Шаранове јаме на Велебиту до осам километара удаљеног места логора Јадовно, где је прошле године постављен Часни крст. На овом подручју налазе се 32 до сада регистроване крашке јаме у које су усташе током лета 1941. бацале убијене Србе и Јевреје.
Истина о страдању невиних људи у комплексу логора Јадовно-Госпић-Паг, дуго је било под велом тајне. Прва студија је објављена тек 2007. године. Њен аутор историчар др Ђуро Затезало евидентирао је 40.123 жртве, које су зверски убијене за само 132 дана постојања тог логора.
– Комплекс концентрационих логора Госпић-Јадовно-Паг, почео се формирати већ током априла 1941. године. Центар му је био у Госпићу, у “Герихту”, затвору из аустроугарских времена. Било је још неколико сабирних логора, где су жртве чекале на ликвидацију. Комплекс су чиниле и безбројне крашке јаме Личког поља и Велебитског масива. Везане жицом, жртве су пред јаме довођене обично у дворедима, са једним ужетом или ланцем провученим дуж колоне. Убице би прву двојицу у колони ударили чекићем или маљем у главу и гурнули према бездану, а онда би ови као тег, уз стравичан лом, крике и звекет ланаца, повукли остатак колоне у дубину – подсећа др Басташић.
У пашком месту Метајна формиран је први логор за жене и децу у Другом светском рату. Српски и јеврејски логори били су и на камењару рта Слана на острву Пагу, где је убијено најмање 8.000 жртава, најчешће тако што су бацани у море са каменом везаним око врата.
Новости