ПРАГ – Европски званичници биће веома задовољни ако се сачува политичка стабилност у Србији и стога не изненађује што не осећају нелагоду због изборне победе Александра Вучића, каже за Радио слободна Европа (РСЕ) Данијел Сервер (Daniel Serwer), професор на Универзитету Џон Хопкинс.
“Многи постављају питање зашто је Запад тако благонаклон према Вучићу? Одговор је једноставан. Тајна дипломатије је да убедите другу страну да учини оно што ви желите, а Вучић управо успешно ради много тога што ЕУ тражи од њега. То свакако наилази на одобравање у Европи и Вашингтону”, рекао је Сервер.
Сервер је додао да је “реч пре свега о преговорима са Косовом” и додао да ће Србија морати да донесе неке тешке одлуке.
“Њен улазак у ЕУ није могућ све док је нерешено и једно озбиљније питање. То подразумева и дипломатско признавање Косова и размену амбасадора. Ако то не уради, не видим како ће Србија постати чланица ЕУ”, рекао је Сервер додајући да “неколико чланица ЕУ једноставно неће ратификовати уговор о приступању Србије без формалног признања Косова и размене амбасадора”.
“У том смислу једино стварно питање је када ће се то десити. Београд је склон да то одлаже све до краја процеса, односно његовог приступања ЕУ. Но, не мислим да је то мудра идеја. Било би боље да то уради раније јер би допринело стабилизацији региона”, рекао је Сервер.
Према речима Сервера одуговлачење нема много смисла јер је Србија већ прихватила важење Устава Косова на целој његовој територији, затим да се Косово одвојено од ње квалификује за чланство у ЕУ.
“То је само центиметар од формалног признања Косова као независне државе. То показује колико је Србија одмакла у последњих неколико година у признању те нове реалности на Косову”, нагласио је.
На опаску да се стиче утисак да је ЕУ склона да зажмури на проблеме на политичкој сцени Србије зарад Вучићеве кооперативности око Косова, Сервер је рекао да је “питање Косова веома важно за стабилност региона и у том смислу је кључан развој позитивних односа између Београда и Приштине”.
“Ја бих се пре свега фокусирао у којој мери се поштује слобода медија и независност судства. То су две области о којима је Запад изразио забринутост” рекао је Сервер, али и додао да је за то “пресудна одговорност политичара у Србији као и осталих чинилаца у друштву да поправе стање у овим областима”.
“Не може да то ЕУ уради уместо домаћих актера. ЕУ је у својим годишњим извештајима била веома јасна у критици стања у овим областима. У сваком случају, реформе се не спроводе ад хок и Вучић би направио велику грешку уколико у наредне четири године не побољша стање у поменутим и другим областима у складу са очекивањима Запада”, казао је.
Сервер је потврдио да је нека врста парадокса то што Вучић, Дачић и Шешељ, који су били део Милошевићевог националистичког пројекта током турбулентних 1990-их, сада предводе три најјаче партије у Скупштини Србије али и додао да је “у последњих 15-16 година Србија направила велики искорак постајући све више европска земља”.
Коментаришући Вучићево балансирање између ЕУ и Русије у спољној политици Сервер је рекао да ће Вучић, који настоји да “јаше оба коња” (ЕУ и Русија), морати у једном тренутку да се определи и да нема никакву дилему да ће одабрати ЕУ.
РТВ