Став

“Данке Дојчланд”

Када се почетком 90-их Хрватска љигавим шлагером захваљивала Немачкој за подршку њеној независности, у Србији је то примљено као доказ и симбол сервилности наших суседа, уз поносно бусање да се таква песма у Србији никада неће певати. Али, никад не реци никад и данас би многи у српској власти били спремни и на такву жртву само да би коначно добили фамозни датум, који је последњих месеци постао разлог њиховог битисања на планети земљи.  

Идеја да је време да и Срби покушају да од Немаца направе савезнике није импресионирала Берлин, из кога и даље хладно стижу команде и ултиматуми, без назнака да ће се Немачка задовољити обећањима и половичним решењима. Иако је немачка влада јуче предложила  Бундестагу да одобри утврђивање датума за почетак приступних преговора  уз услов да Србија предузме „видне и трајне кораке за спровођење споразума од 19. априла”, добијање датума је и даље неизвесно, јер две партије које сачињавају немачку владу немају јединствен став.

Извор Блица из Бундестага каже да је од свих парламентарних странака у немачком Бундестагу само Левица, партија која има пет места у парламенту, за то да се Србији у јуну одобри датум почетка преговора, док су сви остали скептични.  Док су либерали склонији одређивању датума, када буде сачињен тзв. план за имплементацију, ЦДУ/ЦСУ канцеларке Ангеле Меркел успорава процес и чини се да није заинтересована да Србија што пре добије датум.

Како пише Политика, у спољнополитичком одбору владајућег ЦДУ сматрају да је њихово стрпљење на измаку, јер„влада Србије губи драгоцено време и осим начелног показивања не предузима конкретне кораке”.

Да ствари не би остале нејасне, демохришћански посланици су тачно навели шта од Београда очекују, а као одговор на њихове критике Влада Србије је хитро донела одлуку о распуштању српских општина на Косову и формирању нових привремених органа. Поред тога, Влада Србије је у недељу усвојила тзв. План примене Споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, који је прослеђен је свим министарствима, а који ће највероватније остати сакривен од очију јавности.

За данас је иначе заказан нови састанак Александра Вучића са Србима са севера, али с обзиром на кораке које Влада предузима, исход тих разговора је вероватно унапред познат. Стрпљење Немаца је на измаку, а опсесија Владе датумом је исувише велика да би се дозволило да било шта заустави захукталог Вучића и екипу, који журе да се Бундестагу докажу као кредибилни и поуздани, док пред очима јавности кокетирају са Русијом, Белорусијом, па и са комунистичким Лаосом. Упркос томе, све говори да је Србија још раније предата Немачкој на вољу, невезано за домаће извођаче радова, а да се о српској судбини поново најпре одлучује у Берлину. На такав закључак наводе речи амбасадора Немачке у Србији Хајнца Вилхелма на свечаности потписивања споразума о спровођењу немачко-српског пројекта техничке сарадње “Подршка процесу европских интеграција у Србији”, потписаног 29. маја.

Вилхелм је том приликом рекао да је овај пројекат планиран још у јуну 2011. године, на нивоу преговора влада двеју земаља, када Србија још није имала ни статус кандидата, а да Немачка не би ни планирала тај пројекат још 2011 „да не верује у шансу Србије“ додавши да Немачка ради само пројекте који имају смисла. Судећи по амбасадоровим речима, у Берлину се још пре две године знало оно што већина грађана у Србији сада увиђа, и до 28. јуна нам остаје да видимо ко ће од српског трија први да запева Данке Дојчланд. Из Берлина ће им тада свакако упутити куртоазне аплаузе.

 

Трифун Ристић

НСПМ

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!