Шефови дипломатија земаља Европске уније сложили су се да током прве половине следеће године размотре да ли да са Србијом почну преговоре. Како за “Блиц” каже извор из Брисела, Немачка је истакла да ће главни услов за почетак преговора бити укидање паралелних институција на Косову.
Министарка спољних послова Кипра Ерато Козаку Маркулис изјавила је синоћ да ће одлука Савета ЕУ о могућности отварања приступних преговора са Србијом зависити од извештаја Европске комисије и високе представнице ЕУ Кетрин Ештон о дијалогу Београда и Приштине на пролеће наредне године.
– Ако оцена буде позитивна без одлагања ће бити усвојен предлог о почетку преговора о чланству са Србијом, током наредног председавања ЕУ, рекла је Маркулис по завршетку Савета ЕУ за опште послове, уз напомену да Савет ЕУ очекује да Београд и Приштина наставе и убрзају рад на унапређењу односа у свим аспектима.
У закључцима Савета се признаје напредак који је Србија постигла у процесу реформе, али се наглашавају и проблем који би требало да буду превазиђени.
– Одлука Европског савета је повољна за Србију, јер се ЕУ временски обавезује да ће питање отварања преговора са Србијом размотрити “током наредног председавања”, од 1. јануара до 1. јула, објаснио је извор “Блица”.
То је на свом Твитер налогу написао и шеф шведске дипломатије Карл Билт, који је нагласио да су кипарско председништво, Штефан Филе и шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон “успешно покренули напред сва питања о проширењу ЕУ”. Билт је новинарима после састанка у Бриселу, који је трајао готово пет сати, рекао да се, кад је у питању Србија, у закључцима помиње “временски оквир” везан за одређивање датума за почетак преговора са ЕУ.
Потпредседница Владе за европске интеграције Сузана Грубјешић изјавила је синоћ у Бриселу да је закључцима шефова дипломатија ЕУ “Србија похваљена и охрабрена, јер ће у најскоријој будућности отпочети преговоре о чланству са ЕУ”.
Европски комесар за проширење Штефан Филе написао је на свом Твитер налогу да је “јасан план за Србију: ако се настави напредак, отварање преговора о приступању ЕУ могуће је током следећег председавања ЕУ”.
Он је у изјави новинарима после састанка шефова дипломатија ЕУ у Бриселу, рекао да је нова власт у Београду била “довољно храбра да предузме одлучне кораке и да коначно нема разлике између речи и дела”.
Сагласност министара ЕУ постигнута је тешком муком, после дводневних драматичних дипломатских преговора. Услов да би Немачка пристала на такав закључак је, како “Блиц” незванично сазнаје – постепено укидање српских паралелних институција на Косову и Метохији.
На страни Србије од почетка су биле Аустрија, Кипар и Италија. Против су биле Немачка, Велика Британија и Холандија. Понуда око које се преговарало била је могућност да се Србија мало више похвали и да јој се да јасна перспектива. Пред крај јучерашњег маратонског преговарања само је Немачка остала чврсто против тога да се Србији обећава јун 2013.
Шпанија је инсистирала да се по сваку цену јун убаци у закључке, али је и кочила условом да се Косову нипошто не даје Споразумн о стабилизацији и придруживању (ССП). Европски савет донеће коначну одлуку у четвртак или петак.
– Ако буде правде и реда Србија би требало да добије позитивну оцену и датум за почетак преговора за чланство у Европској унији, изјавио је јуче премијер Србије Ивица Дачић, додајући да су све земље у билатералним разговорима похвалиле Србију и да су оцене изузетно добре.
Уколико следеће године у јуну Србији буде одобрен почетак преговора, требаће њамање годину дана за техничко усаглашавање до реалног почетка преговора, што читаву причу помера у 2014. годину, а можда чак и после немачких избора, што води до децембра идуће или јануара 2015. године.
Блиц