ОТКЛОЊЕНЕ су све сумње: Србија је колевка европске металургије! Они који посете археолошка налазишта у Винчи (код Београда) или Плочнику (код Куршумлије), и сами ће се у то уверити.
На основу истраживања Универзитетског колеџа у Лондону, закључено је да најстарији примери процеса топљења бакра – пре 8.000 година, потичу управо из данашње Србије. Због тога археолошки туризам у Србији доживљава нови процват. На седам занимљивих локалитета, љубитељи археологије могу да проведу готово читаво лето истражујући далеку прошлост. Занимљиво је посетити Старчево код Панчева, Жидовар код Вршца, али и Дупљају код Беле Цркве.
ВИНЧА
АРХЕОЛОШКИ локалитет Бело брдо у Винчи, где се налази једно од највећих преисторијских насеља у Европи, открио је 1908. године професор Васић, први школовани археолог у Србији. Прво насеље у Винчи основано је у средњем неолиту, а на дубини од десет метара пронађени су остаци кућа, керамичке посуде, фигурине, камено оруђе и оружје, па је Винча с правом постала најпознатији археолошки локалитет.
ЛЕПЕНСКИ ВИР
КУЛТУРА Лепенског вира стара је око 8.000 година, и данас представља непознаницу за археологе, јер су на том месту људи живели непрестано око 2.000 година и за то време прешли еволутивни пут од ловаца и сакупљача плодова до организоване друштвено-економске заједнице. Становници Лепенског вира били су први урбанисти и градитељи, а у кућама су се налазили огњиште, мали жртвеник и камене скулптуре које су представљале њихова божанства. Недавно је тамо отворен модеран визиторски центар.
ПЛОЧНИК
НЕДАЛЕКО од Ђавоље вароши налазе се остаци културе старе 5.500 година, а начин живота људи тога времена сличан је начину живота људи винчанске културе. Овде се топио бакар, правио накит и живело се изузетно удобно. На локалитету су реконструисане некадашње куће, па је због тога веома занимљив за децу.
РИСОВАЧА
НА улазу у Аранђеловац уздиже се брдо Рисовача, са пећином, значајним археолошким и палеонтолошким налазиштем. Дугогодишњим истраживањима рисовачке пећине откривено је мноштво фосилизованих костију и зуба животиња које су за време последњег леденог доба овде живеле. Пронађене камене и коштане алатке потврђују да је то било станиште неандерталских ловаца. Пећина је проглашена спомеником природе и културним добром од изузетног значаја.
Инфо
СВЕ О ВИНЧИ
www.mgb.org.rs
Винча је удаљена 15 км од Београда
СВЕ О ПЕЋИНИ НА РИСОВАЧИ
www.bukovickabanja.rs
Пећина је отворена од 9 до 17 часова, а улазница је 100 динара
СВЕ О ЛЕПЕНСКОМ ВИРУ
www.lepenski-vir.org
Лепенски вир је удаљен 15 км од Доњег Милановца
Мај-август: Радно време од 9 до 20 часова
www.toom.rs
СВЕ О ПЛОЧНИКУ
www.tscpk.com
Новости