Давос — Слабо стање глобалне економије, непрекидни сукуби у Сирији и нестабилна ситуација након Арапског пролећа доминирали су у разговорима у Давосу.
Са овогодишњег скупу глобалне елите бројни учесници су отишли несигурни у то шта будућност носи.
Чак је и на раширено мишљење да на економском фронту постоје неки позитивни знаци пала сенка након упозорења директорке Међународног монетарног фонда (ММФ), Кристин Лагард, да не сме доћи до опуштања, јер постоји „ризик од враћања кризе“, пренела је агенција АП.
„Више од 2.500 светских пословних и политичких лидера окупило се на петодневном Светском економском форуму у швајцарском зимском одмаралишту, али је знатан део уобичајене раскоши и гламура ове године изостао у светлу озбиљних проблема с којима се свет суочава“, навео је оснивач форума Клаус Шваб.
Политичке и економске теме су сваке године најзаступљеније у Давосу, а овог пута је доминирала економија, с посебним освртом на промовисање привредног раста и запослености, наорочито медју младима, којих у свету има око 220 милиона без посла.
ММФ наводи да би Кина, Африка и друга тржишта у успону могла да забележе значајан раст, али да ће се Јапан, земље еврозоне и САД највероватније борити с ниским или негативним привредним растом.
Фонд је уочи почетка 43. форума у Давосу снизио прогнозу глобалног економског раста за ову годину на 3,5 одсто.
Иако су САД избегле такозвану „фискалну литицу“, а страховања око распада еврозоне попустила, и даље влада забринутост да би владе могле да ублаже мере штедње како би подстакле привредни раст и смањиле дугове.
Лагард је упозорила да „веома слаб и нестабилан опоравак“ зависи од тога да ли ће лидери еврозоне, САД и Јапана донети „праве одлуке“. Еврозона је посебно осетљива, јер је подложна политичким кризама и спором процесу одлучивања, напоменула је она.
Генерални секретар Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), Анхел Гурија, рекао је да је фокусирање на економску кризу у свету одвукло пажњу лидера са бројних других важних ствари, укључујући образовање, утицај незапослености на друштво и промовисање борбе против климатских промена.
Танјуг