Београд – Изненадили су све. И оне који се греју на струју, и оне у чијим домовима се киловати не троше у борби против хладноће. Већина грађана добила је веће децембарске рачуне из „Електропривреде Србије“. Некима су они већи тек за десетак одсто, али има и домаћинстава где су се на уплатницама нашли и дупло већи износи.
Док су потрошачи шокирани бројкама на својим „налозима“ за електричну енергију, у ЕПС-у кажу да је вероватно „ледени талас“ разлог веће потрошње, па да су зато и могући увећани рачуни, али да на њиховим шалтерима нема више потрошача с рекламацијама него што је уобичајено.
То потврђују и у Националној организацији за заштиту потрошача, чији председник Горан Паповић каже да досад није било жалби на децембарске рачуне за струју.
У ЕПС-у тврде да просечне температуре у децембру нису достизале ни први степен изнад нуле на Целзијусовој скали, а да је просечна температура у децембру 2015. износила 4,33 степена.
„Сваки степен повећава за шест одсто потрошњу електричне енергије у домаћинствима која струју троше за грејање“, каже Слободан Ружић, доктор електротехничких наука.
„У Србији струју за грејање користи између седам и осам одсто домаћинстава, а толико их се и догрева електричном енергијом. Увећани рачуни могу да се објасне грешком у очитавању, што се дешава једном у стотину случајева, а друго објашњење је већа потрошња“.
Међутим, анкета међу Београђанима показала је да је готово свако друго домаћинство добило „дебљи“ децембарски рачун. Већи износи на рачунима стизали су и онима који не користе киловате за грејање и онима у чијим домовима је топло захваљујући струји.
Вукици Вујовић из Улице антифашистичке борбе на Новом Београду стигао је рачун од 5.700 динара, односно за 3.000 више него у новембру. Каже да се последњег месеца 2016. није догревала, нити је више кувала и прала.
„Живим са момком у 25 квадрата у насељу Браћа Јерковић и за децембар за струју морам да припремим 9.100 динара“, рекла нам је Милена Станимир, студент. „Користим ТА пећи, али и у новембру сам се грејала на струју, а рачун је био 6.000“.
Нада Митровић, из Жаркова, уобичајено зими плаћа 4.000 динара за струју, а сада јој је стигао „цех“ од 6.100 динара. Тврди да се није догревала, јер јој је централно грејање сасвим довољно, па не зна шта би могао да буде разлог за већи рачун. Објашњења нема ни Драгослава Ивић, која је из ЕПС-а добила дупло већу обавезу.
„У новембру ми је рачун био 12.000, а у децембру 22.000 динара“, пожалила нам се Маријана Петровић, са Звездаре. „У децембру смо потрошили 500 киловата више. Стан од 56 квадрата грејемо са две ТА пећи и два норвешка радијатора, а све то укључујемо само ноћу“.
Одлошено плаћање грејања у Нишу
Нишлије још нису добиле децембарске уплатнице за струју, али су сви били шокирани рачунима за грејање. Из Топлане су грађани Ниша добијали „налоге“ да плате и до 60 одсто веће износе за грејање у децембру у односу на новембар.
„Покренули смо иницијативу да се плати 60 одсто децембарског рачуна за грејање, а остатак на више рата“, каже за „Новости“, Јован Јовановић, председник Удружења потрошача „Форум“ из Ниша. „Одбили су нас, али су дозволили да уместо до краја јануара, децембарски рачун може да се подмири до 28. фебруара“.
Период очитавања
Очитавање бројила завршено је 6. јануара. На децембарским рачунима обрачуната је потрошња за 30, 31 или 32 дана. Стручњаци кажу да због дужег временског периода обрачуна, потрошач не може да пређе границу између зона и тако лакше уђе у плаву или црвену зону, јер се зоне процентуално померају према обрачунском периоду.
М. Н. С. / Новости
Grejem se na struju u novembru mi je racun bio 10 hiljada u decembru 25 …. kao da sam grejao jos jedan ili dva manja stana..
Па ко ће други да плати изборе него овај слепи народ.