Економија

Дели нас корак од банкрота

Спољни и унутрашњи дуг довели нашу земљу до ивице која нас раздваја од презадужености. Лош привредни модел и висока јавна потрошња главни “кривци” за садашње стање финансија

СРБИЈА је на корак од тога да упадне у зону презадужености. Спољни дуг све више расте и премашио је 24 милијарди евра. Наша задуженост у иностранству је достигла 79 одсто бруто друштвеног призвода, што нас доводи на ивицу да склизнемо у високо задужене или презадужене земље. Држава узима све више кредита и они су на нивоу од 8,1 милијарду евра, док су дуговања целокупног јавног сектора 11 милијарди евра.

С друге стране укупни јавни дуг Србије је на нивоу од 15,3 милијарде евра и у односу на март је повећан за 674 милиона евра. Од продаје динарских хартија од вредности унутрашња задуженост државе је повећана за 291,3 милиона евра, а од обвезница везаних за евро за 231,9 милиона евра. Обавезе државе према Фонду за развој су повећане за 51,1 милион динара.

– Јавни дуг Србије могао би до краја године да се увећа на 60 одсто вредности бруто домаћег производа, што је 15 одсто више од законски дозвољеног максимума – сматра Зоран Грубишић, економиста и професор на Београдској банкарској академији. – Велико учешће јавног дуга у БДП објашњава се, пре свега, неповољним курсом домаће новчане јединице, јер су задужења Србије углавном у страној валути, док су приходи наше привреде у динарима. Због тога ће учешће јавног дуга у БДП расти, чак и ако не буде нових задужења.

 БАНКЕ СЕ РАЗДУЖУЈУ 

Банке и предузећа дугују у иностранству 13,1 милијарду евра и он је смањен за 270 милијарди евра. Фирме су се додатно задужиле за 491 милиона евра, највећи број зајмова је са промењивом каматном стопом.

Држава, како каже Грубишић, и даље на унутрашњем тржишту продаје своје обвезнице, али би било боље ићи на кредитне аранжмане споља, јер би могли бити повољнији, укључујући и аранжман са ММФ.

– Лош привредни модел, који је примењиван у Србији почев од 2001. године, али и релативно висока јавна потрошња, главни су “кривци” за убрзану експанзију јавног дуга. – сматра Љубодраг Савић, професор Економског факултета. – У протеклој деценији је, уместо производног, развијан сектор услуга који се заснива на увозу, а многи приходи, као они од приватизације, више нису доступни. Пошто нема прилива у буџет, држава ће морати даље да се задужује, како би испуњавала своје обавезе према кредиторима и корисницима буџетских средстава. Охрабрује то што се структура спољног дуга променила, јер се смањило учешће краткорочних, у корист дугорочних кредита, који су повољнији.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!