Због обилних падавина у неколико општина у Србији проглашена је ванредна одбрана од поплава, а 34 особе су евакуисане из поплављених објеката. Ванредна ситуација проглашена је у Нишу, Лесковцу, Дољевцу, Бојнику, Власотинцу…
Услед обилних кишних падавина и изливања бујичних водотокова, проглашена је ванредна ситуација на територији града Лесковца, на делу територије општине Бојник и на целој територији општина Житорађа, Дољевац, Димитровград и Власотинце, саопштио је МУП.
Припадници Ватрогсно-спасилачке бригаде Ниш интервенисали су пет пута на црпљењу воде у општини Сврљиг-село Нишевац, општини Дољевац у селима Орљане и Шарлинац, као и на интервенцији евакуације 22 особе из угроженог подручја на територији општине Дољевац.
Специјалистички тим за спасавање и рад на води из Врања евакуисао је четири дечака у Бујановачкој бањи.
У Топличком управном округу, у месту Житорађа општина Прокупље излила се Југбогдановачка река и поток при чему је дошло до плављења око 24 стамбена и 43 помоћна објекта.
Специјалистички тим за спасавање и рад на води је током дана у реону села Бадњевац евакуисао старију особу.
Припадници Ватрогасно-спасилачких јединица из Лесковца евакуисали су осам особа из места Кацабаћ, Косанчић, Придворица, Губеревац и Доњи Буниброд. Такође, били су ангажовани на црпљењу воде у селу Рударе, Бојник, Власотинце и Медвеђа.
На територији Пиротског управног округа услед изливања реке Нишаве, дошло је до плављења домаћинстава на општини Димитровград и то на подручју села Жељуша. Припадници ВСЈ Пирот евакуисали су старију особу са овог подручја и помогли градској управи у испоруци основних животних намирница.
Ванредна одбрана од поплава у Димитровграду, Нишу и Врању
На основу хидролошке ситуације, тренутних водостаја на рекама и стања заштитних објеката проглашена је ванредна одбрана од поплава на Водним јединицама „Јужна Морава- Врање“ и „Нишава-Ниш“, саопштено је из ЈВП „Србијаводе“.
Услед тенденције раста нивоа водостаја и засићености тла редовна одбрана од поплава проглашена је на Водној јединици „Нишава-Ниш, Димитровград“ и на Водној јединици „Ибар- Краљево, Нови Пазар“.
На терену су све службе „Србијаводе“ и надлежних водопривредних предузећа са директором ЈВП „Србијаводе“ Гораном Пузовићем и прате ситуацију како би предузели све припремне радње и мере у циљу спречавања плављења подручја.
„Пошто се поплавни талас полако помера према Пироту, ми сада идемо тамо да пратимо ситуацију. Не очекујемо велике проблеме ни у Нишу, ни у Пироту, јер су оба ова града заштићена на прави начин. У Врању где је забележен пораст нивоа реке Мораве су такође наше екипе које прате ситуацију како би утврдили шта је то што морамо ноћас и ујутру да урадимо како би нам грађани били безбедни“, истакао је синоћ Пузовић.
У Нишу, Пироту, Димитровграду и Врању су одржани Кризни штабови, где су утврђене хитне санационе и превентивне мере које се предузимају у координацији са Сектором за ванредне ситуације и локалним самоуправама.
Како се наводи, поплавни талас из Бугарске и са Косова и Метохије прети да угрози насеља на југоистоку Србије.
Службе ЈВП „Србијаводе“ уводе дежурства на локалитетима који су евидентирани као критични, како би у складу са хидролошком ситуацијом ангажовали додатна средства и људство у циљу благовременог дејства, пренео је Танјуг.
Спутник