Градови у Србији су све теснији да би примили све већи број придошлица. Престоницу Београд мучи пренасељеност и незапосленост, док српска села изумиру. По градским улицама и трговима се вуку бескућници, а сеоске куће пусте пропадају без домаћина.
– За пола века, од 1950. до 2000. године из села се у град преселило око осам милиона људи! У другим деловима света такав процес би трајао најмање око 150 година – тврди Бранислав Гулан, члан одбора за село Српске академије наука и уметности, који се бави проучавањем руралних српских подручја. Статистика неумољиво указује да последњих неколико деценија сеоска домаћинства убрзано остају без младих.
– У Србији већ годинама више умре људи него што се роди беба. Статистика бележи да на годишње умре чак 40.000 житеља Србије, а најалармантнија истина је да сваке године нестане по једна варош! Попис је показао да трећина становништва Србије живи у свега 17 насеља, која броје више од 50.000 житеља. У Србији данас има око 800.000 незапослених, а истовремено од 4.600 села, свако четврто је на путу нестајања – тврди саговорник “Вести” и упозорава да би по селима, ако се настави овим темпом, за деценију и по остати само споменици као доказ скорашњег живота.
Шабац све мањи
Шабац се за последње две деценије смањио за готово 10.000 људи! Прибој је изгубио 6.000 становника, а Црна Трава се преполовила, показују подаци Републичког завода за статистику. У Београд углавном пристижу млади, а села и варошице из којих долазе су десетковане и скоро опустела.
– Људи у градовима немају посао, а у селима нема ко да ради! Села изумиру и ништа се не предузима да се тренд пропадања села заустави и да се развија рурална средина. Од десет радника који су остали без посла, више од половине могло би да се запосли на сеоским имањима – сматра Гулан.
Брзина којом се смањује број становника Србије је утростручена у односу на период од 1991. до 2002. год. У том периоду је знатно порастао само број житеља у три највећа града: Београду, Новом Саду и Нишу. Статистика каже да поред Београда, Новог Сада и Ниша са становништвом још не кубуре само места у којима живе муслимани, односно, Нови Пазар, Тутин и Сјеница, као и општине са албанским живљем на југу Србије.
Подаци последњег пописа показују да у чак 702 насеља у Србији живи мање од 100 житеља! Према статистичким подацима, само у 13 села има преко 8.000 становника, а петина села има од 200 до 400 становника. Данас у селима има 50.000 напуштених кућа, а на још 145.000 кућа у Србији је привремено ненастањено. Зато се и процењује да ће за 20 година рурално подручје у Србији потпуно опустети.
Демограф др Владимир Никитовић, сарадник Института друштвених наука, упозорио је да ће у Србији до 2050. године бити милион и по до два милиона становника мање.
– Сада само као држава можемо да се потрудимо да се становништво не групише у три тачке: Београду, Новом Саду и Нишу, већ да становништво буде равномерно распоређено – сматра Никитовић.
НАЈМАЊЕ ОПШТИНЕ
* Голубац 8.161 становник
* Лапово 7.708 становника
* Медвеђа 7.269 становника
* Трговиште 5.145 становника
* Црна Трава 1.661 становник
У прошлом веку под утицајем индустријализације и урбанизације, догодила се “цивилизациона револуција”, која је променила пољопривредников поглед на свет, промењене су његове вредности и морал, културне потребе и животне аспирације. До Другог светског рата Југославија је била пољопривредно, традиционално друштво. Преко 80 одсто становника је живело на селу традиционалним начином живота. Заправо читав свет ондашњих сељака је био сведен на газдинство и породицу.
Међутим, после Другог светског рата под утицајем светских процеса, али и нових визија друштва, изведена је индустријска револуција, која је децу сељака одвукла у градове и направила од њих радничку класу. Развојем технологије и роботизације у 21. веку радници су постали скоро непотребни и данас друштво мора да се прилагоди новом добу.
Око 70 одсто укупне територије Србије чини пољопривредно земљиште, а према последњем попису, укупно има 1.305.426 пољопривредника који чине 17,3 одсто укупне популације.
– То захтева радикално нов однос друштва према селу и аграру! У градовима нема шта да се ради, а у селима нема ко да ради – подсећа Гулан.
Села у Србији са мање од 150 становника:
* до 150 мештана – 500 села
* до 100 мештана – 702 села
* до 50 мештана – 352 села
* до 10 мештана – 85 села
– Последњих деценија је дошло и до уситњавања многочланих сеоских породица, јер се одрасла деца одвајају од родитеља и граде сопствене заједнице. Цивилизација је покосила српско село. Да би се зауставио негативни тренд нестајања српског села, потребна је нова и офанзивна политика руралног развоја. Села нису само производни региони, већ и места за живот, боравак, одмор и рекреацију. Европска искуства треба да нам буду поука у политици руралног развоја.
Слична је ситуација и у Републици Српској, где живи 1,32 милиона људи. Иако највише становништва живи на селу, попис је показао и да су многа сеоска насеља угашена или се налазе на корак од тога. Попис је показао да је око 45 одсто становништва урбано, а 55 одсто рурално, док је попис из 1971. евидентирао 27 одсто сеоског становништва. Међутим, данас има на стотине насеља која су само географски појам, а у њима нема евидентиран ниједан становник.
У Хрватској се пољопривредно становништво у последњих 10 година преполовило, а у 105 насеља ниједног становника. У Србији је 200 села потпуно пусто, а већ одавно их зову – села на један дан. Она су потпуно пуста, а потомци некадашњих домаћина овде долазе једном годишње да обележе само сеоску славу, попут Репушнице у срцу Старе планине. Репушница се налази 30 километара од Књажевца, а остала је без последњег становника 1998. године.
Сутра: Демографски суноврат Србије (2): Куће под катанцем
Ј. Олуић – Вести
GRADJANI seljaci jedni 😀
koji bre seljak moze opstati bez radne snage kad sva omladina pobeze u grad, a drugo bez mehanizacije i sigurnosti plasmana robe na trzistu i bez brige drzave o seljaku i poljoprivredi nema ni buducnosti na selu. jer sva infra struktura kao i objekti na selu su propali a bez ulaganja u puteve mehanizacije objekata i stocnog fonda kao i u semenima i djubriva od poljoprivrede nema ni slova P.
imamo mehanizaciju,kako nemamo. stara je preko 40 godina a para jedva imamo da posejemo a kamoli da kupimo novu mehanizaciju koju samo tzv posteni tajkuni mogu da nabave. Imamo dobre zemlje ima nas mladih koji hoce da rade ali se ne isplati. Drzava je gora od leda,suse,zemljotresa zajedno. Ne zelim da postanem tajkun,samo da imam osnovne potrebe za zivot.
pa kad nema uslove plasman isubvencije ko druge zemlje iz okruzenja
Odlazak sa sela u grad je pitanje prestiza, trenda, malogradjanstine i pomodarstva, a ne boljeg materijalnog statusa. Mnogi na selu bolje zive i imaju vise nego u gradu, ali je grad imperativ mediokritetima. Ko se nije dokopao Beograda, kao da nije ni ziveo.
Odavno su seljaci postali gradjani.Sada svi zajedno gladujemo
kad bi drzava mislila o seljacima gde bi nam bio kraj,mi mozemo pola evrope da hranimo ako se radi pametno i ako drzava ulozi u selo…
Koga jos briga za to sto izumire srbija.Bitno je da smo na evropskom putu,a Evropskoj uniji ne trebaju Srbi.cak smo nepozeljni.
Која држава??? Јел ми уопште имамо државу? Ово је само разбојничка дружина која само гледа себе и своје интересе,и не виде даље од носа!!!! Мука ми је од свега!!!!
ko da zivi u zabiti nemaju puteve , postu, dom zdravlja, trgovine neki nemaju ni struju ili vodu vazno da politicari imaju luksuz od naroda im trebaju samo glasovi.
nedam selo za svetlosti grada,ja ne bih u grad ni puškom da me teraju ,na svom sam jedem svoju hranu,pijemizvorsku vodu ,dišem šumski vazduh ,još malo i proizvodiću apsolutno sve što mi treba za život zdravo bez hemije ,bez GMO,i šta će mi država ,ne treba mi ni struja imam kandilo,nek odesku bandere i nek ih nose… 🙂
дајте сељаку неке од привилегија које имају они што живе у граду па ће те видети брз резултат
A koje privilegije imaju oni u gradu u odnosu na one koji zive na selu? Jel’ mozete da konkretizujete, bas me zanima?
пријави се на биро и има здравствену заштиту што је врло битно ,добија социјалну помоћ као не запослен за разлику од оног на селу који ретко кад да има сто динара код себе прођите мало дубље по србији немојте по мачви и војводини већ у унутрашњост па видећете нашу збиљу
Uvesti vize za Beograd kao sto su Rusi za ulazak u Moskvu. Nije samo kriza kriva za zatrpavanje gradova nego pomodarstvo.
fasisticke falange EU i NATO uz pomoc domacih izdajnika porobili su nasu zemlju, komadaju je i prodaju budzasto. Brisu nas sa karte, a ono jada sto ostane, bice cipovano, kao nekad u konclagerima i pretvoreno u robljei zamorcice na kojima ce neki novi Mengele da vrsi opite. Ocemo li Srbi da ustanemo, po cenu zivota koga ne zivimo, da im jebemo mater? Pa kom obojci, kom opanci
Nema poštenog gospodara, da poštuje pravog domaćina, da pomogne, da se prevaziđu muke. Sve opljaaše, sve odneše.
Zato je BEOGRAD PUN SELJAKA!!!!!!!!!!!!!!!
zena…treba ih na selo oterarti,motkom…
Градови без грађана, држава без компаса, све мој до мојега у служби новог светског поретка
pa svi su u vladi!!!
selo uništavaju seljačine koje su se doselile u beograd,umesto da seljacima daju stoku ,sadni materijal i sve drugo što im treba da podignu ponovo selo jer nas je selo spasilo od gladi za vreme sankcija i rata oni im daju socijalnu pomoč.
Zene vole grad…zene su glavni krivci,i peskiri od muskaraca…
pa neka onda ženama naplaćuju velike poreze pa da vidiš kako bi se natalitet oživio i sela ali jbg srpkinji jedno ili nijedno,dok šipci i muslimani po 10 a da ne govorim o ciganima
mozda je tako u francuskoj,posto cemo biti jaci od njih u svemu tako kazu…
…kod nas na “severu backe” isti trend…mladi odlaze u grad ili u inostrastvo samo, zbog “polsa”…mi,koji smo ostali bez posla,ostajemo i mucimo se sa starim mehanizacijom i sa SMS porukama obavestimo drugove,gde su saobracajci,koji nas non stop kazne !!!-pozdrav svim seljacima !!!
Prikažite sela gde se otavljaju mnogo bolje kuće, a u ovakvim kućama za muzej se ne živi.
Naravno da beze sasela jer tamo nemaju materjalnu sigurnost. ako nemaju sopstveni posao, a nemaju ga jer je nemoguce doci do zemlje i mehanizacije koja je neophodna, moze se radtit samo na dnevnicu. moram priznati da je dnevnica veca nego u gradu al je nema svakog dana i to je osnovni problem. da bi se prezivelo osudjeni smo da radimo za 700 800 din dnevno svakodnevno u gradu umesto 1200 ponekad na selu. naravno ne treba zaboraviti i cinjenicu da je ipak lakse prati auta ceo dan nego tovariti stajnjak isto to vreme.