Већина око Демократске партије изабрала нову владу на челу са Павелом Филипом који се сматра марионетом тајкуна Павела Плахотњука, а он – марионетом Вашингтона
Данашњи протест ујединио присталице и проруски и прозападно оријентисаних партија. Јер, организовале су их проруска Партија социјалиста, Наша партија и прозападна Грађанска платформа Достојанство и правда
Лидер Грађанске платформе Андреј Настасе рекао је пре пробоја дела демонстраната у парламент: „Ми немамо други излаз осим да зграду држимо опкољеном и да не дозволимо посланицима да из ње изађу“
Лидер Партије социјалиста Игор Додон позвао је демонстранте да напусте парламент и изаберу своје представнике за преговоре са влашћу: “Ми нисмо мародери. Ми Молдавији не желимо никакво зло. Ми само желимо ванредне изборе и ми ћемо их изнудити. Мирно! Нама нису потребни упади у државне институције!”
МОЛДАВИЈА се, по свему судећи, суочила са својим мајданом. Или барем „покушајем мајдана“. Само, са фундаменталном разликом што Американци у Кишињеву – за разлику од Кијева почетком 2014-те – не подржавају оне који су на улицама и испред парламента, већ оне који су – унутра!
Стотине демонстраната су – поломивши претходно једна споредна врата – делимично продрле у зграду парламента. Упркос томе што је око зграде парламента било – шест редова полиције.
Унутра их је дочекао нови полицијски „зид“. Неки демонстранти почели су да нападају на полицајце и да им отимају кациге и штитове.
Дошло је до окршаја у којем је полиција прво користила пендреке, а потом и сузавац.
Вечерас је у Кишињеву саопштено да је у сукобима до којих је дошло лакше и средње повређено сеам полицајаца и троје учесника протеста. Свима је у болнцама главног града Молдавије указана помоћ.
Неки извештачи са „лица места“ јављају да се радило о „разоружавању полиције“.
Било како било, демонстранти унутар парламента су разоружане полицајце изводили из зграде и објављивали да су “прешли на страну народа”.
Нејасно је: шта је са оружјем које су такви полицајци имали при себи. Ово је утолико важније што су полиција и специјалци – њих око 1000 – у међувремену окружили зграду парламента. Притом је један вод специјалаца “расекао” масу демонстраната која се налази испред зграде.
Ситуација је све напетија.
Америчка амбасада је тактички апеловала на власт да преговара са демонстрантима.
Лидер Партије социјалиста Игор Додон позвао је демонстранте да напусте парламент и изаберу своје представнике за преговоре са влашћу: “Ми нисмо мародери. Ми Молдавији не желимо никакво зло. Ми само желимо ванредне изборе и ми ћемо их изнудити. Мирно! Нама нису потребни упади у државне институције!”
У сличном тону је наступио и Ренато Усати, лидер Наше партије: “Не треба нам јуриш на парламент. Унутра одавно нема ни посланика ни министара. Изађите на трг који нећемо напуштати док наши захтеви не буду прихваћени”.
Демонстранти су претходно тражили сусрет са посланицима који су – без икакве дискусије – изабрани нову владу и подржали њен програм.
На челу владе је Павел Филип (48) који се сматра марионетом молдавског тајкуна Влада Плахотњука. А овај – марионетом Вашингтона.
Од 101 посланика, Филипова влада је добила подршку – 57. Та већина је формирана око Демократске партије Молдавије.
Филип је састав своје владе објавио из сале јер су говорницу блокирали посланици Партије социјалиста која се сматра проруском.
Филип је за свог заменика и шефа молдавске дипломатије поставио Андреја Галбура, дојучерашњег амбасадора своје земље у Москви.
Данашњи протест је ујединио присталице и проруски и прозападно оријентисаних партија. Јер, организовале су их опозиционе странке – Партија социјалиста, Наша партија и Грађанска платформа Достојанство и правда.
Лидер прозападне Грађанске платформе Андреј Настасе рекао је пре пробоја дела демонстраната у парламент: „Ми немамо други излаз осим да зграду држимо опкољеном и да не дозволимо посланицима да из ње изађу“.
Демонстранти и опозиционе партије изразили су протест због отвореног мешања САД и Румуније у унутрашње ствари Молдавије. Посебно због подршке коју је Демократској партији и Филипу дала заменица државног секретара СА Викторија Нуланд.
Експерти процењују да се Вашингтон одлучио за формирање владе у Кишињеву „на силу“, процењујући да би на ванредним изборима победиле проруске снаге.
Демонстранти су скандирали: „Доле мафија!“, „Избори, избори!“, „Доле парламент, доле влада!“, „Победа!“, „Молдова, Молдова“, „Идемо до краја“…
Факти