Србија

Део НАТО агентурне секте у црном отвара карте: Србију у НАТО, педерима бракови и деца, шиптарима Космет, ГМО у тањир…

Социјадемократска странка и Либерално демократска партија озваничиле су данас политички савез чији је циљ побједа на изборима и модернизација Србије и најавиле да почиње акција удруживања опозиције.

У тај савез позвале су и Демократску странку, Лигу социјалдемократа Војводине и друге опозиционе странке и појединце.

Циљ им је, како је речено на трибини у Дому омладине у Београду, европска оријентација као кључно опредјељење земље, разговор са NATO, одговори на питање тзв. „Косова“ и односа са БиХ, као и очување мира и стабилности и елементарног реда у међусобним односима у Србији.

Лидери СДС и ЛДП Борис Тадић и Чедомир Јовановић поручили су да савез није борба за цензус или урота против Александра Вучића, већ одговор на проблеме на које се ћути и мотивисање грађана Србије која је, наводе, на самом зачељу по економским показатељима у региону.

Истичу да нису „Вучићева опозиција“, и додају да после избора не би ушли у владу са напредњацима.

Они су навели да су разлике између њих постојале и да постоје, али не по фундаменталним питањима – „Косова“, БиХ, Европе, Русије.

Тадић је рекао да од данас почиње акција удруживања опозиције, подсјетивши да СДС већ има коалиције са Странком зелених, Западном Србијом и Народним покретом, те да је њихов традиционални партнер ЛСВ Ненада Чанка, који је такође говорио на трибини.

„То је контура савеза, али ми позивамо и друге странке, ДС, групе грађана и појединце“, рекао је Тадић.

Он је рекао да је кључна предност савеза то што људи који га чине имају највише политичког искуства.

Тадић је истакао да Србија мора да зна гдје су јој границе, те оцијенио да ће свака политика која води даље од евроатлантских интеграција довести до неодрживих околности.

Лидер ЛДП истиче да Србија не може истовремено бити и у Бриселу и у Москви.

Јовановић је навео да ће нови политички савез излазити на изборе да би побиједио, а на питање како ће превазићи разлике, одговорио да оне никад нису биле личне и да су сада његови и Тадићеви одговори на фундаментална питања у Србији „у пола дана и пола ноћи“ идентични.

Говорећи о ДС, Јовановић је рекао да лично не жели да учествује у цијепању било које странке, да не жели никога да моли, али и додаје да се ДС не може игнорисати, као и да се не може правити „нови ДОС“ јер се вријеме промијенило.

„Позвали смо ДС на разговоре, али не можемо довијека да чекамо“, рекао је Јовановић.

Предсједник ЛСВ Ненад Чанак је рекао да не може још да одлучи да ли ће ЛСВ бити „са ове стране или не“, али је оцијенио да је његова странка увијек била гдје је требало.

„Увијек сам био за опозициона окупљања и ту ништа није спорно“, казао је Чанак.

Он је упитао око чега ће се опозиција ујединити, наводећи да нема ништа од политичког савеза ако то буду само приче о европском путу. На питање да ли би после избора ушао у владу са актуелном влашћу, одговорио је одречно.

Коалиција Социјалдемократске странке и Либерално демократске партије неће се бавити признањем независности „Косова“, потврдили су данас лидери Тадић и Јовановић, уз опаску да Београд не би правио грешке по том питању „да је било памети и спремности да се води другачија политика“.

Тадић је новинарима, упитан какав ће бити став политичког савеза СДС и ЛДП о Косову и Метохији, рекао да актуелна влада де јуре није, али фактички јесте признала независност „Косова“, као и да се промијенила ситуација након Бриселског споразума, док је Јовановић поновио да Београд мора промијенити однос према „Косову“.

„Да ли ће кроз овакву политику „Косово“ постати независна земља – највјероватније, независно од тога шта хоће Србија, јер је број земаља које су признале „Косово“ у УН већи од половине“, рекао је Тадић и додао да у ситуацији након Бриселског споразума, који, каже, подразумјева да правни систем „Косова“ функционише на цијелој територији, мора да постоји национални консензус по питању „Косова“.

Према његовим ријечима, тема коалиције СДС и ЛДП неће бити признање независности „Косова“, већ ће се борити за минимум националних интереса на „Косову“, без демагошких парола, бесмислица и ратних политика.

„Имам идеје, није вријеме да о томе расправљамо у медијима већ са владом. Још имамо одређени маневарски простор да постигнемо нешто од минимума националних интереса на Косову“, рекао је Тадић.

Он је критиковао то што питања идентитета нису била одбрањена током преговора и склапања Бриселског споразума, јер, како каже, да јесу сад не би било проблема у Унеску.

Сад идентитет треба бранити дипломатским средствима, кроз културну дипломатију, рекао је Тадић и додао да се мора учинити све да из правне јурисдикције Приштине изађу манастири и културна баштина.

„Ми предлажемо Латерански споразум, јер је то модел који функцинише, као у случају Ватикана у односу на италијанску државу“, рекао је Тадић.

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић рекао је новинарима да независност „Косова“ никад није била његова политичка платформа, али да дио промјена Србије мора да буде и другачији однос према „Косову“.

Тадић је изјавио да су Демократској странци увек отворена врата коалиције СДС и ЛДП и оцијенио да су он и Чедомир Јовановић „много више ДС од свих који је сад воде“.

„Много смо више Демократска странка Чедомир Јовановић и ја него сви они који сад воде ДС. Више пређених километара у име ДС, више истрпљених удараца него сви који су сад на власти у тој странци“, рекао је Тадић новинарима после трибине на којој је озваничен политички савез СДС и ЛДП.

Додао је, међутим, да за Демократску странку они имају „сво разумијевање свијета“.

Говорећи о разликама које постоје између њега и лидера ЛДП и ранијем сукобљавању по појединим питањима, Тадић је рекао да је Јовановић имао оштру реторику према њему, али да он лично то никад није радио.

„То што ја нисам заоштравао никад те односе је добра околност да лако улазимо у савез“, рекао је Тадић.

Данас се, примијетио је, сви залажу за идеју европске Србије, али они који су сад на власти „не знају да утврде обалу европске будућности Србије нити да нас доведу до такве будућности.“

Не размишља о коалицији са СПС или СНС, додао је, и не планира да уђе у владу Александра Вучића.

„Немам никакав план да то урадим ни прије ни после избора, као што нисам имао тај план ни на прошлим изборима кад су ме звали резервна опозиција“, рекао је Тадић.

Агенције/Принцип

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Taj Tadić (izgleda) stvarno nema od čega da živi pa se opet upliće u politiku, bio se zaposlio u “aleksandriskoj biblioteci” (valjda kao “bibliotekar” pa je onda promenio i postao nekakav “protektor” Mjanmara!!?.. i evo ga opet u Srbiju i burgija u politici. “Nemiran je duh u njemu…”

  2. Ma daj ovi kriminalci, Boris Tadić i Čeda Jovanović , što su rasprodali Srbiju, preko Agencije za privatizaciju, sačuvaj me Bože, to nije opozicija, to su NATO plaćenici, valjda je danas , svakom jasno

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!