* План чине: „Бела књига“ (Weißbuch der Bundesregierung), „Концепција Бундесвера“ (Konzeption der Bundeswehr) и «Профили могућности Бундесвера“ (Fähigkeitsprofil der Bundeswehr)
* Немачка ће своју ратну авијацију развијати тако да до 2031-ве може да предводи натовску оперативну групу која ће бити у стању да изводи до 350 борбених и извиђачких задатака
* Немачка жели да буде у стању да у једној мисији ангажује намање 15 борбених и помоћних бродова „океанске класе“
_________________________________________________________________________
ВЛАДА Немачке направила је план развоја националних оружаних снага у наредних десет година.
Тај документ је одмах наишао на потпуно опречне реакције. једни су га назвали нереалним `списком лепих жеља`, други су га дочекали аплаузом као „преко потребни план обнове Бундесвера“.
Берлин је 25 година смањивао оружане снаге и обезбеђивао им недовољно новца. А сада се појавио Der Plan.
Чине га: „Бела књига“ (Weißbuch der Bundesregierung), „Концепција Бундесвера“ (Konzeption der Bundeswehr) и «Профили могућности Бундесвера“ (Fähigkeitsprofil der Bundeswehr).
„Вајсбух“ се поводом Бундесвера бави глобалним политичким циљевима, „Концепција“ разматра стратешке циљеве и задатке у функцији обнове Бундесвера. А „Профил могућности“ поставља конкретне задатке и садржи рокове за њихову реализацију.
Оба прва документа су јавна, а из „Профила“ су доступна само `општа места`.
Модернизација ће обухватити све видове и родове оружаних снага Немачке.
Два сегмента су проглашена приоритетом – лична опрема војника и дигитализација свега у Бундесверу.
„Нови Бундесвер“ ће, у сваком случају, удвостручити број дивизија. До краја „периода обнове“ биће, наиме, формирање четири механизоване дивизије са по 8-10 бригада. Бројно стање `дивизије-2027“ биће око 20.000.
У свом саставу ће имати по једну тенковску и мото-пешачку бригаду, хеликоптерску јединицу, артиљеријски батаљон, одељење АБХ заштите и инжењерију.
„Логистички батаљон новог Бундесвера“ треба да имају роботизовани транспорт и `специјалну технику` без посада.
До 2023-ће Немачка ће формирати Здружену оперативну групу побећане приправности (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). Вероватно снаге бригаде.
Предвиђено је да свака немачка дивизија има способност да у операције које води интегрише до две бригаде из земаља чланица НАТО (механизовани плус пешадијски батаљон, артиљерија, мешовити извиђачки батаљон и напредна средства ПВО).
Немачка ће своју ратну авијацију развијати тако да до 2031-ве може да предводи натовску оперативну групу која ће бити у стању да изводи до 350 борбених и извиђачких задатака.
Три четвртине задатака обављао би „Луфтвафе“, а задатак групације биће да обезбеђује доминацију у ваздуху у својој `зони одговорности`.
Авио-парк мораће да има летелице способне да нове нуклеарне бомбе.
Ратна морнарица Немачке треба да у наредној деценији добије нове фрегате, корвете и подморнице, такође – и поморску авијацију.
Немачка жели да буде у стању да у једној мисији ангажује намање 15 борбених и помоћних бродова „океанске класе“.
Немачка министарка одбране Анегрет Крамп-Каренбауер питомцима Бундесвера у Минхену је рекла да ће у Берлину бити формирана „структура слична америчком савету за националну безбеност“.
Она је још нагласила: „Немачка мора тежити да делује глобално и у складу са својим статусом једне од покретачких снага Европе“.
Сада је војни буџет немачке €43,2 милијарде, а до 2024-те треба да порасте до €60 милијарди (више него што Русија годишње улаже у своје оружане снаге и њихово наоружање).
Берлин жели да до 2030-те у наоружање Бундесвера уложи најмање 130 милијарди евра.
Бундесвер тренутно под оружјем има 182.000 људи. кроз пет година имаће их 198.000, а до 2023-ће 203.000.
Немачка ће убрзо постати друга војна сила унутар НАТО, а прва у Европи. Нека врста „заменика САД за европске послове“.
Факти