Немачки недељник тврди да Русија ради и на системима за спречавање доступа (A2/AD) који ће противнику спречавати приступ стратешки важним рејонима. То ће обезбеђивати и помоћу система ПВО и противбродских ракета
Исти лист својим читаоцима предочава да руска армија противбродским ракетним системима „Бастион“ може потапати бродове NATO чим из Босфора уђу у Црно море
ОБУХВАТНА војна реформа, коју Москва изводи од 2010-те године, учинила је руску армију јачом од свих армија земаља ЕУ узетих заједно – оценио је Der Spiegel.
Утицајни немачки недељник наглашава да је руска армија – у случају рата – у стању да спречи улазак NATO у Црно море, а и у неке друже за исход рата битне регионе.
Аутори текста – Маркус Бекер и Бњамин Бидер – наглашавају да руски авио-удари у Сирији и „изненадне војне вежбе“ код америчких генерала изазивају „велику бригу“.
У овом контексту су навели процену команданта америчких трупа у Европи – генерала Бена Хоџса – да је Русија стекла „нову војну моћ“. Па јој придодали и ову:
„Москва је способна за неочекивана дејства у комбинацији са пропагандним кампањама, за такозване хибридне ратове“.
Der Spiegel овоме додаје да Русија ради на „системима за спречавање доступа (A2/AD) који ће противнику онемогућавати приступ стратешки важним рејонима. То ће обезбеђивати и помоћу система ПВО и противбродских ракета.
Немачки лист својим читаоцима предочава да руска армија противбродским ракетним системима „Бастион“ може потапати бродове NATO чим из Босфора уђу у Црно море.
Der Spiegel наводи и тврдњу команданта ратне морнарице САД у Европи Френка Горенца да Руси у Калињинградској области имају ракете које могу да држе под контролом трећину ваздушног простора Пољске.
Путин је 2010-те године објавио да ће његова амрија до 2020-те добити оружја за 500 милијарди долара.
Московски војни експерт Василиј Кашин процењује да је руска војна реформа, која је започела 2008-ме, „најрадикалнија реформа у руској армији још од краја 19. века“.
Факти