Економија

Деру само сиротињу

Српски министар финансија Душан Вујовић је за лошу наплату пореза у земљи индиректно оптужио 300.000 радника који раде на црно и за које послодавци не уплаћују доприносе. С друге стране, познати економисти упозоравају да радници нису криви, јер да не раде на тај начин остали би без хлеба и завршили би на тржишту рада. Вујовић истиче да постоји недостатак “друштвеног консензуса” да порез треба плаћати.

– Има најмање 300.000 људи који примају илегално плате, без плаћених доприноса. Ако би сви они плаћали доприносе, онда бисмо оптерећење плата могли да спустимо са постојећих 71 одсто – изјавио је Вујовић за “Данас”.

Милан Ћулибрк, економиста, у изјави за “Вести” каже да плаћање пореза не може бити ствар консензуса, него искључиво закона.

– Плаћање пореза није ствар добре воље него законске регулативе. Нажалост, у Србији порезе плаћају најсиромашнији, док се великима порески дугови опраштају – каже Ћулибрк.

Према његовим речима, РТБ Бору отписан је дуг од 900 милиона евра, од чега је бар 80 одсто био дуг према држави.

– С друге стране, 300.000 људи ради без плаћених доприноса, велики број прима законски минималац, док остатак прима на руке, а на жалост да не раде на тај начин, многи не би имали посао. Млад човек од 25 година не размишља о пензији, али када напуни 65, држава ће из буџета морати да му даје макар и минималну пензију, јер морају људи од нечег да живе – каже Ћулибрк.

Ћулибрк: Само смрт сигурна
– Мада је много пута цитирано гесло да је Ал Капоне пао на порезу, као и да су “једино смрт и порез извесне ствари” у Србији се у вези плаћања намета ништа не мења, па је код нас једино смрт сигурна – каже Ћулибрк.

Милан Ковачевић, стручњак за страна улагања, слаже да су људи приморани да раде на црно, а да би држава смањењем пореза на плате могла подстаћи послодавце да пријављују раднике.

– Мањи порези на плате и газде би сигурно биле мотивисане да пријављују раднике. Нажалост, наша држава опрашта милионе динара пореза великим предузећима, а и поједини страни улагачи су ослобођени пореза. То је погрешна политика, јер треба растеритити мале послодавце који запошљавају раднике и на тај начин смањити илегалан рад – закључује Ковачевић.

Вујовић: Повишице прече од резова

Министар је навео неке од разлога који коче пореске резове.
– У последњој години аранжмана са ММФ-ом, када смо правили буџет за 2018, нисмо хтели много да мењамо порезе. Зато што бисмо тиме скратили себи простор. Када мењате пореске стопе, онда се конзервативне пројекције прихода смањују и то вам сужава простор за друге ствари које хоћете да спроведете. Ми смо хтели да ове године максимално повећамо простор за инвестиције и за ово заслужено подизање плата и пензија – рекао је Вујовић.

Н. С. Прерадовић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!