Наоружаће цивиле и дати им право да без страха од кривичне одговорности пуцају у осумњичене за тешка дела Kриминалци ће умирати на улици као бубашвабе, изјавио је десничарски бразилски председник, најављујући мере које ће полицајцима и обичним грађанима дати за право да одметницима пресуђују на лицу места.
Према нацрту закона Жаира Болсонара, скида се кривична одговорност са полицајаца и грађана који пуцају у преступнике. У понедељак је на „Јутјубу” уживо преношен интервјуу где је шеф државе истакао да се нада да ће конгресмени усвојити његов предлог и да ће жестоки момци падати ничице, преноси „Гардијан”.
Некадашњи војни капетан победио је на прошлогодишњим изборима, обећавши чврсту руку према одметницима од закона. Највећа латиноамеричка држава је транзитна земља за шверц дроге из Kолумбије, Перуа и Боливије у САД, Европу, Африку и Азију, па су тамо чести „ратови за територију”. За изузетно високе стопе криминала криви су обрачуни нарко-банди, убиства и оружане пљачке. Према Болсонару, решење лежи у наоружавању цивила, који ће узимати правду у своје руке. Због тога председник уводи слободну продају оружја по угледу на Америку.
У јануару је донео указ, омогућивши Бразилцима да готово без ограничења купују оружје, али је декрет био привременог карактера. Зато сада тражи од посланика да усвоје и његов предлог закона о масовном наоружавању. Пре 16 година, тадашњи председник Игнасио Лула да Силва суштински је забранио продају, максимално отежавајући услове за набавку арсенала. Ипак, левичарски лидер није успео да сасвим стане на пут овој пракси јер се 65 одсто Бразилаца на референдуму 2005. изјаснило против потпуне забране.
Да би убедио парламентарце да гласају „за” продају арсенала цивилима, Болсонаро је у мају представио нацрт закона нешто другачији од првобитног указа. Одустао је од замисли да грађани треба да се шетају с аутоматским пушкама и пристао да се обичним становницима дозволи да „само” носе пиштоље. За највећи број грађана неће бити проблем да добију дозволу за ношење пиштоља, док ће фармерима бити дозвољено и озбиљније наоружање, преноси АФП.
Болсонаро је почео кампању за слободну продају оружја грађанима по угледу на САД док се тамо води жестока дебата о томе да ли Америка у овом погледу може да било коме буде пример. За мање од 24 часа протеклог викенда су се у Америци одиграле две масовне пуцњаве, а нападачи су у
Ел Пасу у Тексасу и Дејтону у Охају усмртили 31 особу. Док део јавности тражи од владе да измени законе који омогућавају слободну продају смртоносног арсенала, председник Доналд Трамп поручује да невоље не настају због лаког долажења до наоружања, већ због проблематичних појединаца.
„Обарач су повукле менталне болести и мржња, не оружје”, казао је шеф Беле куће, немоћан да се супротстави моћном оружарском лобију.
И Трамп и Болсонаро сматрају да ће наоружани грађани спречити криминал и пуцњаве са великим бројем жртава. „Олош ће двапут да размисли да ли да почини злочин кад зна да су људи можда наоружани”, казао је бразилски председник, док је шеф вашингтонске администрације поручио да би наставници могли да зауставе масовна убиства у школама ако би и сами носили оружје. У оба случаја, решење за проблеме с оружјем види се у још већем наоружању. Kад је реч о убиствима, Бразил је светски рекордер и тамо је прошле године убијено око 65.000 људи. Жртава је далеко више него у ратним зонама попут Авганистана, где је 2018. усмрћено око 3.800 грађана.
Изјава да је „једино мртав криминалац добар криминалац” само је једна у низу због којих је Болсонаро назван бразилским Трампом. Kао и његов амерички узор, бивши официр сматра да снаге реда треба да имају одрешене руке у обрачуну са људима с оне стране закона и зато и настоји да полицајце амнестира од одговорности за вансудске ликвидације. Ипак, бразилски полицајци су и досад били лаки на обарачу у сусрету са осумњиченима за убиства или шверц дроге. Према подацима института Игарапе, полицајци су од почетка године у Сао Паолу побили 414 особа, а у Рију де Жанеиру више од 880.
Извор: Политика
Идиотлук. Нсоружани грађани, Дивљи запад. Чему онда држава?
Друго, имају сукобе банди и криминал.. Председник бе жели криминал. Али да ли је свим Бразилцима обезбедио поштен посао? У Бразилу живе екстремно богати људи на рачун, наравно, сиромашних. Да ли је председник укинуо пребогате мајмуне и узурпирана стедства пребогатих ставио у функцију државе и сиромашних?
Није, та битанга у ствари даје дозволу богатима да убијају по вољи и штите своје богатство, јер ће само богати и криминалци набављати оружје. Сиромсшни немају пара за то и служиће криминслцима оли богатима.
Каква фарса!