Хроника

Детаљи случаја Јајинци: Зашто је Тужилаштво одустало од поступка

Више јавно тужилаштво још у августу ове године донело је одлуку о томе да нема основа за покретање кривичног поступка у случају Јајинци и то након што је главни полицијски инспектор у јулу затворио оперативне обраде у овом случају, показује службена белешка до које је дошао Инсајдер. Упркос овој чињеници, министар полиције наставио је да уверава јавност да се истрази о оружју нађеном у Јајинцима поклања максимална пажња, а јавност је о одлуци тужилаштва обавештена тек пре месец дана.

Како се може видети у службеној белешци заменика јавног тужиоца Јасмине Станковић, на овом случају били су ангажоване скоро сви истражни органи републике Србије – од Војне полиције која је утврђивала порекло оружја, преко Управе криминалистичке полиције и Одељења за истраживање експлозије, пожара и хаварије, па све до Служба за борбу против организованог криминала.

Закон о јавном тужилаштву не предвиђа да је тужилаштво дужно већ да може да обавештава јавност о појединачним поступцима. Како су поједини чланови Владе остављено оружје у Јајинцима повезивали са покушајем убиства премијера или његовог брата очекивало се да ће Тужилаштво након спроведене предистраге у најкраћем року јавност о налазима исте и обавестити.

Међутим, упркос томе, Више јавно тужилаштво одлучило је да ову информацију јавности достави тек три месеца након доношења одлуке и то чак ни саопштењем за јавност, већ давањем кратке изјаве агенцији Бета.

У службеној белешци констатује се да је да након вишемесечних истражних радњи, упоређивања ДНК-а, лоцирања телефона, разговора са грађанима, тајног надзора праћења и снимања одређених лица – надлежни органи ипак нису утврдили ко је оставио арсенал оружја недалеко од породичне куће актуелног председника Србије Александра Вучића у Јајинцима, као ни чему је оно било намењено.

Тужилаштво је, како се види у службеној белешци, одлуку о одустајању од покретања кривичног поступка у случају Јајинци донело 18. августа ове године, док је јавност о томе обавештена тек 15. новембра.

Такође, како се може закључити, Више тужилаштво је водећи овај поступак у сарадњи са другим надлежним службама пратило, прислушкивало и саслушавало одређен број лица.

Оно што се међутим не може видети у белешци тужиоца јеста на основу чега су баш та лица, као и колико особа је било предмет оперативних обрада.

У оквиру предистраге у случају Јајинци, надлежни су покушали и да вештачењем утврде порекло исписаних ознака на ручном бацачу ракете, али како се наводи, то предузетом методом није било могуће.

„На основу записника о вештачењу, који се односи на примену компаративне графоскопске методе и визуелни преглед спољног текста на оружју, произлази да није могуће утврдити да ли је једно или више лица исписало наведено ознаке, те је закључено да овом методом није могуће утврдити пол скриптера нити старост текста“ ,каже тужилац у својој белешци.
Полиција повезала „нека лица с неким просторима и делима“

Надлежни су у овој предистрази део својих сазнања покушали да потврде и лоцирањем мобилних телефона особа које су се налазила на место пронађеног оружја.

О овоме је, између осталог, говорио и министар полиције петнаест дана након проналаска оружја. Небојша Стефановић је тако одговарајући на питања новинара редакције Инсајдер изјавио је да је у овом случају идентификовано доста чињеница које указују на то ко би могли бити извршиоци, али не и ко су налогодавци.

„Повезали смо неке људе с неким просторима и неким делима. Али када бих вам рекао шта и како, ми бисмо их упозорили. Ми желимо да криминалци буду у мраку, да не знају шта полиција зна. Докле год је то тако, ми смо корак испред њих”, навео је Стефановић 14. новембра прошле године.

Међутим, како се може видети у службеној белешци, до тог датума истражни органи тек су узели изјаве више лица али у виду обавештења од грађана.

Такође, тог дана, судија за претходни поступак тек је донео наредбу о лоцирању телефона који су се нашли на том простору и рачунарском претраживању података.

„Дана 14. 11. 2016. године судија за претходни поступак Вишег суда у Београду је донео наредбу за рачунарско претраживање података, као и лоцирање телефона за период од 10. августа прошле године до 10. фебруара ове године“ каже Станковићева у својој белешци.

Након тога, како се може видети у белешци, припадницима Службе за борбу против организованог криминала такозвани СБПОК поднели су више предлога у периоду од краја децембра прошле године до средине априла вое године, а све „у циљу откривања идентитета лица, бројева телефона и утврђивање локација лица, као и евентуалног утврђивања идентитета НН лица који су користили телефоне“.

Међутим, упркос овоме као и упоређивањем ДНК-а узетих са оружја и ДНК лица која су била предмет оперативних обрада, полиција 12. јула ове године доноси одлуку да затвори оперативну обраду у овом случају утврђујући да нису потврђена сазнања.

„Дана, 12. 07. 2017 главни полицијски инспектор је доставио извештај о предузетим активностима у оквиру ОО Командос , а у коме је наведено да применом посебних доказних радњи према именованим лицима нису потврђена сазнања да именовани активно учествује у извршењу кривичног дела Недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја и кривичног дела Трговина утицајем, те ће се приступити затварању оперативне обраде“ наводи се, између осталог, у службеној белешци до које су новинари редакције Инсајдер.

Додаје се и да је овим извештајем главни полицијски инспектор изнео мишљење да је оперативна обрада која је спровођена над именованим лицима била сврсисходна али да није дала очекиване податке, што је у великој мери било немогућено јер су се поједина лица која су била предмет обрада, углавном налазила ван територије Републике Србије.

На основу информације да је полиција оперативну обраду овог случаја затворила још јула месеца ове године, остало је нејасно на основу чега је министар полиције Небојша Стефановић, три месеца касније 26. октобра, у Скупштини Србије изјавио да се истрази о оружју нађеном у Јајинцима, поклања максимална пажња као и да безбедносне службе раде свој посао.

Он је, одговарајући на питања посланика Ђорђа Вукадиновића докле се стигло са том истрагом, рекао да је саслушано више стотина лица.

“Не могу да вам говорим шта је све урађено, али ми већ годинама, за разлику од неких прошлих времена у којима нисам сигуран да су безбедносне службе у пуном обиму и капацитету разумеле постојање организованих криминалних група… данас је ситуација промењена”, рекао је крајем октобра ове године Небојша Стефановић.
Од покушаја атентата на премијера и његовог брата до недостатка доказа

Подсетимо, медији су крајем октобра прошле године објавили да је у близини породичне куће премијера Александра Вучића пронађен арсенал оружја.

Поједини чланови Владе оценили су да је у питању покушај убиства премијера или његовог брата.

Два дана пошто је нађен сандук с оружјем Александар Вучић је изјавио да не верује да је реч о атентату, наводећи да је тај део шуме у Јајинцима најбоље место где људи остављају своје старо оружје.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић наводио је да у целом случају “види трагове озбиљног професионализма”, па и да премијер страхује да је мета био његов брат“.

Додао је и да се у малој области код куће премијера у дану налажења оружја и два дана пре тога нашло 97 безбедносно интересантних лица.

Убрзо након тога, премијер Вучић је забранио свим надлежним државним органима који су задужени за безбедност премијера, укључујући и МУП и цивилне и војне обавештајне агенције, да излазе у јавност с информацијама о догађајима у Јајинцима и на Новом Београду док се истрага не оконча.

Више од годину дана након проналаска оружја, Више јавно тужилаштво у Београду недавно је закључило да у случају пронађеног оружја недалеко од породичне куће актуелног председника Србије Александра Вучића у Јајинцима нема основа за покретање кривичног поступка за кривично дело из надлежности тог тужилаштва.

Након ове одлуке, министар полиције је рекао да „полиција у овом тренутку нема довољно доказа да би привела било кога везано за овај случај оружја али да то не значи да МУП нема одређена сазнања и да не ради на томе“.

„Наравно да је то приоритет, али ако не обезбедимо довољно доказа, бесмислено је да идемо у судски поступак. Да ли сам задовољан што је прошло годину дана? Свакако да нисам, али, ја ћу инсистирати да настави да се ради на том случају“, рекао је Стефановић новинарима.

Извор: Инсајдер

Фото: Извор: Срђан Илић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!