ЕвроАзија

Детоксикација долара – златне резерве Русије близу 2000 тона

Руски златни фондови се приближавају рекорду из совјетске ере након што је Централна банка Русије у првој половини године додала залихама још 106 тона злата, а што је део плана за диверзификацију националних резерви у односу на долар.

Укупне златне резерве Руске Федерације су близу 2.000 тона са уделом племенитог метала у портфолиу девизних пословања у земљи, који је у јуну достигао рекордних 18 посто. Истовремено, Централна банка Русије (ЦБР) покренула је масовну продају обвезница америчког трезора.

Најновији подаци америчког трезора показали су да је Русија смањила свој удео са 96,1 милијардe долара у марту на само 14,9 милијарди долара у мају, те је испала са листе 33 највећа страна власника америчких државних обвезница. Продаја обвезница се догодила након финансијске, економске и геополитичке процене од стране Централне банке Русије.

„Овај корак помаже Русији да диверзификује своје резерве“, каже гувернер Централне банке Русије Елвира Набуљина.

Садашњи златни фондови од 2.000 тона приближавају се совјетском максимуму од 2.800 тона постигнутог 1941. године. У овом тренутку руска златна и девизна имовина износи 460 милијарди долара, а циљ Централне банке је да се изврши повећање на 500 милијарди долара. Током последње деценије, удео злата у резервама је порастао десет пута.

Племенити метал се историјски показао као ефикасна заштита од финансијских шокова. Према рударским и финансијским стручњацима, у наредне две деценије свет би могао остати без употребљивих рудника злата. Ако се то догоди, цене би могле да се повећају до 3.000 долара за унцу или више.

Извор: Восток / РТ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!