Девети по реду протест “Један од пет милиона” почео је вечерас у 18 сати код Платоа испред Филозофског факултета у Београду.
Девети по реду протест „Један од пет милиона“ почео је вечерас око 18 сати код Платоа испред Филозофског факултета у Београду. На почетку протеста прочитано је писмо студената ФПН-а, који су између осталог, затражили оставку министра просвете Младена Шарчевића.
Грађани су се окупили у Васиној улици, а поворка је затим кренула у протестну шетњу ка Теразијама. Демонстранти ће проћи и улицама Краља Милана, Кнеза Милоша, Таковском, Светогорском и Македонском.
Окупљени дувају у пиштаљке и носе транспаренте на којима пише „Срушио се Савамалу, ал ти не дам шталу“, „Нашу дедовину крчмити нећете“, „Уништили сте највећу фабрику на отвореном“, „Пошта – поштарима, странке политичарима“, „Не требају нам Пупсовци, требају нам стручњаци“.
На протесту су и представници левог блока који носе црвене заставе и транспарент „Доле Вучић, доле капитализам“, а ту су и малинари који су истакли табле са именима градова из којих долазе.
Bastiljo, pogledaj kroz prozor! #zastocutite #1od5miliona #rts #radiotelevizijasrbije pic.twitter.com/QWCTh3qJUc
— shayla.unilib (@UnilibShayla) February 2, 2019
Међу окупљенима су и лидери Савеза за Србију Драган Ђилас, Бошко Обрадовић, Борко Стефановић, Јанко Веселиновић…
На почетку протеста говорили су професорка Филозофског факултета Марија Богдановић, а представница удружења малинара Слађана Станковић и уметник Марко Шелић Марчело.
Марија Богдановић је изјавила да је број универзитетских професора и сарадника који подржавају протесте све већи, упркос тврдњама министра просвете Младена Шарчевића да „ту нема озбиљних имена“.
Марко Шелић Марчело поручио је са протеста у Београду да живимо у свету из Вучићеве главе и да постајемо пуни мржње. „Мало је то, каже Шарчевић, ја кажем много је, дошло је преко главе и даље неће моћи“, рекао је он.
Протесту су се придружили и студенти са ФПН-а, који су раније данас позвали све студенте у Србији да им се придруже у побуни против политике председника државе Александра Вучића, а затражили су и оставку министра просвете, науке и технолошког развоја Младена Шарчевића због називања људи из академске заједнице „неозбиљним именима“.
Планирани су перформанси испред зграде Председништва – „Оставите писмо Вучићу“, као и испред зграде РТС-а у Таковској, а завршни говор биће код зграде „Политике“.
Први протест против насиља под називом „Стоп крвавим кошуљама“ одржан је у Крушевцу 30. новембра 2018. године, због напада на једног од лидера Савеза за Србију Борка Стефановића и још двојицу активиста у том граду.
Од 8. децембра протести се организују сваке суботе у Београду.
На годишњицу убиства лидера Градјанске иницијативе СДП Оливера Ивановића, 16. јануара, организована је шетња до Храма Светог Саве, где су запаљене свеће.
На почетку организовања протеста затражено је да власт престане са насиљем против неистомишљеника и да се пронађу налогодавци напада на Борка Стефановића и активисте Левице.
Захтеви су допуњавани, па је од РТС-а затражено да протестима посвети пет минута у својим информативним програмима, једнако извештавање о свим политичким опцијама на јавном медијском сервису, проналазак починилаца и налогодаваца убиства Ивановића и напада на новинара Милана Јовановића.
Потом је затражена оставка министра унутрашњих послова Србије Небојше Стефановића и генералног директора РТС-а Драгана Бујошевића и уредника Информативног програма Небојше Љ. Стефановића.
Протести се одржавају у низу градова, подршку су им дали бројни професори универзитета, адвокати и уметници.
Н1
фото: @kopriva139