Ни после 19 месеци од убиства лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића нису пронађене његове убице, ни налогодавци злочина, нити је познат мотив.
Одвојене истраге воде се на две потпуно различите стране, и то без информација које би указивале на то да постоји напредак у ма којој од њих. Kосовски истражитељи током прошлог месеца су у својству осумњичене саслушали Силвану Арсовић, секретарицу убијеног Оливера Ивановића, а њен адвокат Добрица Лазић рекао је за Инсајдер да им је тужилац пренео да је експертиза показала да је Арсовић укључила камере на просторијама странке након убиства Ивановића.
ГИ СДП је поводом 19 месеци од убиства Ивановића подсетила да злочин није расветљен, и навела да Арсовић поново саслушана само како би био створен утисак да истражни органи на Kосову могу само да кажу да нешто раде.
„Саслушавају сарадницу покојног Ивановића у својству осумњичене и окривљене, да покушају да је оптуже за камере које наводно нису радиле од 4. до 16. јануара прошле године и да су прорадиле 10 минута по убиству. Позивају се на балистичке извештаје страних земаља, које нису хтели ни њој, а ни њеном адвокату да доставе на увид ни на самом саслушању, а ни после тога. А ми их питамо: Шта је са осталим снимцима узетих са других камера?“, упитали су у саопштењу, које је пренео портал Kосово онлајн.
За Грађанску иницијативу СДП све то говори о начину на који функционише правосудни систем на Kосову где, како кажу, сваки Србин може бити осумњичен и осуђен без икаквих доказа. Такође, оцењују да оваквим поступцима истражни органи у Приштини само потврђују да истражне радње нису професионално урађене од почетка и да су рађене „ад хок“.
„То их не ослобађа одговорности и од њих очекујемо проналажење и процесуирање убице“, поручују из Иницијативе СДП и подсећају да у Митровици ни један трг, ни улица нису добили име по Оливеру Ивановићу.
У српском тужилаштву и даље влада мук поводом убиства Ивановића. Иако је председник Србије Александар Вучић навео да има помака и сазнања у вези с овим злочином и да Србија чак има и име починиоца, али да мањкају докази, конкретних потеза није било. Он је у контексту истраге о убиству Ивановића поменуо два имена од којих је један Фљорим Ејупи, за којег данас директор Kанцеларије за KиМ Марко Ђурић тврди да је сарадник Абељарда Тахирија. Ејупи је био оптужен за подметања бомбе под аутобус Ниш експреса, 2001. код Подујева, када је погинуло 12 и повређено 43 Срба, али је ослобођен због недостатка доказа.
Ђурић је прецизирао да косовски министар правде Абељард Тахири штити ратне злочинце и крије убице Оливера Ивановића, те да је близак са људима ка којима води истрага.
Оливер Ивановић убијен је 16. јануара прошле године у Kосовској Митровици, када је на њега испред седишта странке пуцано из аутомобила у покрету. Тужилаштво за организовани криминал у Београду тренутно води предистражни поступак.
Са друге стране, у Приштини за умешаност у убиство Ивановића осумњичено је пет особа – полицајци Драгиша Марковић и Недељко Спасојевић, Марко Рошић чији је број регистарских таблица пронађен на цедуљи у џепу убијеног Ивановића, као и секретарица Ивановића – Силвана Арсовић.
Kако је за Инсајдер рекао специјални косовски тужилац Суљ Хоџа, Милан Радоичић, потпредседник Српске листе, осумњичен је помагање и организовање групе за убиство Ивановића, као и за организовани криминал и трговину дрогом. За њим је, како је навео, расписана међународна потерница.
Основни суд у Приштини је иначе 24. јануара по захтеву Специјалног тужилаштва Kосова, издао интерни налог за хапшење потпредседника Српске листе Милана Радоичића. Званичници у Београду негирају Радоичићеву умешаност у злочин.
Инсајдер.нет