Економија

Девизни курс неће мировати

БЕОГРАД – Девизни курс неће мировати и динар ће наставити да слаби, изјавио је данас на конференцији за новинаре сарадник Института за тржишна истраживања (ИЗИТ) Саша Ђоговић.

Ђоговић је навео да до краја ове године треба рачунати, уз извесне сезонске осцилације, са наставком депресијације домаће валуте, чија стабилизација може да уследи тек по договору са Међународним монетарним фондом (ММФ) и спровођењем реформских потеза.

Реформа јавног сектора, смањење јавне потрошње, јавног дуга, повећање инвестиција и извоза и последично смањење спољнотрговинског дефицита, резови су које се морају повући и по свој прилици то ће морати да уради нова влада, поручио је Ђоговић.

“Све док се не направи нови аранжман са ММФ-ом, наставиће се са јачањем неповерења инвеститора у спрско тржиште, продукујући нестабилности на финансијском тржишту и повисујући температуру у виду пада вредности домаће валуте и инфлационих токова у земљи”, оценио је он.

Према његовим речима та “температурна грозница” моћи ће једно краће време да се држи под контролом директним интервенцијама на тржишту или поостровањем рестриктивности монетарне политике”, али је, нагласио је, то све на кратак рок.

Тек са лечењем узрока економске кризе у којој се Србија налази, могуће је потпуно стабилизовање и курса и цена, оценио је овај експерт.

На питање новинара шта су још могући адути Народне банке Србије, да смири курс, Ђоговић је прецизирао да НБС држањем референтне каматне стопе на релативно висок ниво, може да повећа атрактивност улагања у државне хартије од вредности, а да ослобађање дела обавезних девизних резерви банака, повећа девизну ликвидност комерцијалних банака.

Ова друга мера би, објаснио је, ослободила део девиза, за које се очекује да банке претворе у динаре, и тако створе притисак ‘на курс’ у правцу јачања динара.

Међутим, указао је, та мера само краткорочно ‘може да произведе извесну стабилност, али не обезбеђује суштинску стабилност домаће валуте’ те ће валута после можда краћег периода стабилизације, опет наставити да слаби.

ИЗИТ је саопштио и податак да је у односу на стање из децембра 2011. године домаћа валута депресирала за 5,3 одсто номинално или за 4,4 одсто у реалном износу.

Интервенције НБС на девизном тржишту, у циљу смањења прекомерне осцилације девизног курса у фебруару су износиле 188,5 милиона евра, а такође су на реализацију, у износу од 204,2 милиона евра, дошле и раније продате државне хартије од вредности.

Крајем фебруара 2012. године су укупне резерве износиле око 11,9 милијарди евра и биле су мање за 3,5 одсто у односу на стање из јануара ове, а за 7,3 одсто у односу на стање из децембра прошле године, податак је ИЗИТ-а.

Динар је данас минимално ослабио за једну пару, али је ипак пао на најнижи средњи курс према евру од 111,6141, а већи пад националне валуте је спречила Народна банка Србије продајом 10 милиона евра.

 

Известан нови и “строжи” аранжман са ММФ

 

Сарадник Института за тржишна истраживања (ИЗИТ) Саша Ђоговић сматра да ће бити потребно да нова влада склопи нови аранжман са Међународним монетарним фондом (ММФ) који ће бити далеко рестриктивнији од претходног, јер ће се захтевати да се спроведу болне реформе.

“Тај аранжман ће бити много захтевнији, јер ће тражити отпуштања запослених у јавном сектору и код јавних предузећа, и у државној администрацији”, рекао је Ђоговић и нагласио да ”јавна управа, заиста, мора да се солидарише са онима који раде у приватном сектору у коме су многи отпуштени и немају редовне плате”.

Ђоговић је, на конференцији за новинаре, казао да мора да се пронађе излазна стратегија за подржављена јавна предузећа, односно да држава почне полако да излази из власничке структуре.

“Да се нађе стратешки партнер за ‘Електропривреду Србије’, решење за ‘Железнице Србије’ које су у губицима, да се напокон нађе излаз из “тунела” за “Јат ервејз”, као и да се нађе решење за “Галенику”, јер држава не може да брине о њој и да даје нове гаранције за задуживање…”, казао је Ђоговић.

Он је нагласио да је дугачак списак јавних предузећа која ће бити на столу у преговорима са ММФ-ом.

Према његовим речима, неминовна је реформа пензијског система, односно подизање старосне границе за одлазак у пензију, што би требало да доведе до ‘предаха’ у новом приливу пензионера.

“Могуће је и да дође до замрзавања пензија. То вам нико неће рећи током изборне компање, али је то опција која стоји на столу у преговорима са ММФ-ом”, рекао је Ђоговић и нагласио да је то ”висока цена коју ћемо морати да платимо, јер смо живели на инфузији туђих извора финансирања”.
“Да смо ми раније ушли у реформе, ти потези би били мање болни”, закључио је он.

Завршетак прве ревизије стенд-бај аранжмана одложен је у фебруару ове године зато што буџет за 2012. није у складу са договореним фискалним програмом, а наставак ревизије ће захтевати постизање договора о законодавним мерама које ће елиминисати додатну потрошњу и повећање дуга.

Прелиминарно је договорено да се мисија ММФ-а врати у Београд средином 2012. године, после избора, да би разговарала са новом владом о корацима који су потребни да би се наставиле ревизије програма.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!