Наука и Технологија

ДИГИТАЛИЗАЦИЈА: Србија на црној листи „Гугла“

Компанија Гугл ставила је Србију на црну листу земаља, односно укинула сарадњу и приступ њиховом екосистему G Suite.

То, поједностављено, значи да су бизнис корисници Гугл услуга остали без алатки захваљујући којима су неометано пословали и радили раме уз раме са светским бизнисима.

Гугл се још није званично огласио о разлозима због којих је донео одлуку да банује Србију, пише Вице. Очекује се да ће компанија ускоро објавити и званично саопштење о разлозима због којих више не сарађује са Србијом.

Међутим, основна претпоставка у српској ИТ заједници је да се Гугл придржава препорука међувладине организације ФАТФ која је Србију сместила међу 11 земаља у свету са високим ризиком.

Ова организација се бори против прања новца и финансирања терористичких организација, а међу високоризичним земљама су осим Србије и Северна Кореја, Етиопија, Сирија, Ирак, Иран, Шри Ланка, Тринидад и Тобаго, Тунис, Јемен и Вануату.

Г Суите – раније је носио назив Гоогле Аппс фор Wорк и Гоогле Аппс фор Yоур Домаин – је систем клауд компјутинга, алатки за продуктивност и колаборацију, софтвера и производа које развија Гугл.

Његова намена је да бизнисима пружи све алате који олакшавају пословање у дигиталном времену. Иако још увек нема званичног саопштења приступ Суите систему за нове кориснике из Србије је већ онемогућен.

Стављање Србије на црну листу имаће последице и на актуелне бизнис кориснике Гугл услуга, који могу да приступе својим налозима, и да их користе, али њихов статус је “замрзнут”, односно неће моћи да користе нове опције када их Гугл уведе, нити да унапређују Суите у нове верзије, које ће се, неминовно појављивати.

Слободан Марковић, ИТ стручњак, за ВИЦЕ каже да је могуће да је узрок проблема ФАТФ, али да имамо премало информација за било какав поуздан закључак у овом тренутку. Још увек не знамо које тачно услуге су укинуте, за које кориснике. Такође не знамо у ком обиму и докле ћемо бити на црној листи, каже Марковић.

Дејан Николић, оснивач Њуз нета и компаније Цонтент Инсигхтс, за ВИЦЕ каже да, уколико је реч о поштовању смерница ФАТФ могуће је да ће и друге велике компаније, попут Амазона или Мајкрософта кренути истим путем.

Говорећи о проблемима с којима ће се суочити српска ИТ заједница због овог потеза, Николић такође истиче да имамо мало информација да бисмо могли да говоримо о конкретним проблемима, али да црна листа свакако ставља бизнисе у незавидан положај.

Српски ИТ бизниси су постали део мејнстрим пословања, велики број сервиса смо могли неометано да користимо из Србије и били смо на једнакој равни са остатком света. Ми говоримо о инфраструктури ИТ пројеката, о серверима. Све оно што је бизнис отерало у клауд постаће нешто чему одавде не можемо да приступимо. Бизниси ће или морати да се сналазе и пријављу да су са неких других локација. Или ће, да не би ризиковали, отварати фирме ван Србије, што свакако штети држави, закључује Николић.

(Извор: Вице, Бизлифе)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Премијер(ка) пуна је информација да се у свету закони и остала акта чувају у дигиталном облику. Код нас постоје само на папиру, као музејска вредност, јер устав, закони, министри, полиција, војска, тв емисије су сконцентрисане у једном једином човеку. Не дао бог да му се нешто догоди, надрљасмо?!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!