Начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић каже да је планирана набавка ракетног система великог и средњег домета који може да води борбу на даљинама већим од 400 километара, али да је рано говорити о конкретним решењима.
Он је нагласио да актуелна ситуација у међународним односима утиче на планове развоја способности Војске Србије.
Први човек војске каже да је у 2018. години Војска Србије добила снажан импулс и снагу повећањем зарада, као и да ће се даље радити на подизању морала оружаних снага.
“Наставићемо са реализацијом пројекта “1.500” и “1.500 плус”. Почећемо модернизацију тенка М-84 и борбеног возила пешадије, како бисмо побољшали домет, заштиту и пробојност”, објаснио је Диковић за РТС.
Он је додао да ће унапредити способности Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране.
“Заокружићемо способности наше ловачке авијације за заштиту ваздушног простора. У плану је да се војска у 2018. години опреми хеликоптерима Х-145М из “Ербасовог” програма са системом наоружања које смо ми тражили, а одобрена је и набавка шест транспортних хеликоптера Ми-17″, истакао је Диковић.
Напоменуо је да следи и модернизација система ваздушног осматрања и јављања, где су значајна два радара која су набављена из Словеније пре две године, као и наставак модернизације ракетног система КУБ.
На питање где “шкрипи”, одговорио је да “у војсци не сме да шкрипи” и да се проблеми којих несумњиво има решавају вештим командовањем и радом припадника оружаних снага.
Фото Д. Миловановић
Генерал Диковић сматра да војска не треба да се бави сама собом, јер институције које се баве саме собом нису од користи широј друштвеној заједници.
Говорећи о грешкама у реформи система одбране до 2012. године, генерал Диковић је рекао да те догађаје не треба посматрати ван контекста дешавања, као и да не мисли да је способнији од својих претходника.
“Имали смо ми врсне генерале на челу војске, генерала Ојданића, генерала Павковића, генерала Кргу, генерала Милетића и да не набрајам даље. Све су то врсни генерали који су, сигуран сам, радили најбоље могуће у датим условима”, истакао је Диковић.
Генерал је указао и да су у том периоду кључне одлуке донете ван војске и поштовања струке “уз присуство ментора” који су имали одлучујућу улогу у опремању, организацији и саставу војске, као и да је запостављено развијање националних способности Војске Србије.
“Новац од продаје наоружања које је постало вишак после расформирања јединица, и то у великим количинама, највећим делом није потрошен за модернизацију и за војску, као што је то тада саопштавано, већ је све отишло на другу страну”, објаснио је нацелник Генералштаба.
Додао је и да војска данас покушава да исправи те грешке и да у томе има велику подршку врха државе.
Диковић је подсетио да је у том периоду било и позитивних ствари, и издвојио развој базе “Југ” код Бујановца и уступање касарне “Војвода Степа Степановиц” за станове за припаднике војске.
Говореци о пројектима модернизације “1.500” и “1.500 плус”, Диковић је рекао да је пројекат настао приликом посете тадашњег премијера, а садашњег председника Републике Александра Вучића Специјалној бригади у Панчеву.
Суштина та два пројекта је,појашњава, да сваки војник, без обзира на то ком роду војске припада, има наоружање и опрему као и припадници најсавременијих војски, с тим да ће се јединице опремати према приоритетима.
Диковић је рекао и да су у завршној фази стратешки документи “Стратегија националне безбедности”, “Стратегија одбране”, као и “План дугорочног развоја Војске Србије за наредних десет година”, где ће се тачно дефинисати које способности војска треба да има у наредном периоду.
“Наш циљ је да војска из године у годину буде све јача, боље опремљена и боље оспособљена. У целини да буде оспособљена да одговори на све претње по безбедност грађана Србије”, нагласио је Диковић.
Генерал је захвалио Русији на донацијама у наоружању и објаснио да це 30 тенкова Т-72С бити распоређено у оклопно-механизоване јединице, а 30 оклопних возила БРДМ у извиђачке јединице Војске Србије.
Нацелник Генералштаба је закључио да ће у наредним годинама бити све више безбедносних изазова и да треба да ради на подизању капацитета друштва и војске за одбрану.
Танјуг
Pa on bi da gadja pola evrope…