Србија

Дилери децу воде у смрт

Шта нам радите с децом? То питање поставили су огорчени грађани Аранђеловца на протесту Удружења грађана „Свети Сава“ против нарко-дилера. Повод је смрт њихове суграђанке, тинејџерке Софије Сиљаноски (15) после конзумирања само једне таблете екстазија на кућној журки. На дан њиховог протеста, у парку крај клупе нађена је мртва девојка која се предозирала, а протеклог лета за свега недељу дана од синтетичких дрога умрло је троје тинејџера.

– Наше удружење је настало као последица очаја и безнађа, али и револта, незадовољства радом полиције и правосуђа на сузбијању и санкционисању наркоманије – кажу из удружења.

Нажалост, дрога је све доступнија младима, а јавна тајна да се дилери врзмају и око основних школа, а ђацима чак и вршњаци нуде дрогу. Србија има Стратегију о спречавању злоупотребе дрога, али је, како објашњава Марко Ницовић, бивши шеф београдске полиције и експерт за дроге, „само на папиру“.

– Србија је као сиромашна земља преплављена синтетичким дрогама које нису скупе, а млади су прва мета, јер су им због цене од 1.000 динара доступне – истиче Ницовић за „Вести“.

Да све буде горе, према његовим речима, полицајци нису обучени за нове синтетичке дроге, а и цариницима је готово немогуће да зауставе њихов шверц јер их кријумчари вешто пакују у кутије лекова.

– Препознавање и откривање екстазија теже је за царину, него било који други наркотици. Криминалци су се усавршили и имају систем да таблете преносе преко границе у паковањима аспирина, лекова за смирење или витамина. Замењују праве лекове екстазијем који се прави и у облику таблете, рецимо аспирина, облепе фолијом и не може да се установи шта је унутра – навео је Ницовић који је недавно боравио на Светском конгресу шефова полиција у Филаделфији, где се говорило и о новитетима у раду и не крије изненађење што су присуствовале Хрватска и БиХ, али не и Србија.

Тинејџери у Србији, каже црна статистика, тону у пороке. Сваки осми ђак првог разреда средње школе пробао је марихуану, сваки други пио алкохол, а трећина имала пијанство бар једном у току живота, показује истраживање Института за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“.

Пушење и алкохол су, осим психоактивних супстанци, према речима директорке „Батута“ Верице Јовановић, водећи ризик по здравље младих, јер према истраживањима 11 одсто оних узраста од 13 до 15 година пуши, а 12,5 одсто је пробало канабис. Критични период за први сусрет са психоактивним супстанцама, према речима докторке Биљане Килибарде из Института, јесте 14. и 15. година живота, односно прелаз из основне у средњу школу.

Кобни наркотици

У другој половини јуна од синтетичких дрога страдали су Јован Пауновић (17) из Београда, Немања Шафарик (18) из Бачке Паланке и Марија Марковић (16) из Крагујевца. Мирјана Милић (21) из Београда пронађена је мртва 6. јула, а Софија Сиљаноски (15) из Аранђеловца умрла је 6. новембра на ВМА од последица узимања екстазија на кућној журки.

Неозбиљна држава

– Држава мора много озбиљније да ради на овом проблему и да се више посвети превентиви и едукацији младих. Не сме се дешавати, као што је раније било да шеф кабинета бившег министра полиције буде у дослуху са највећим нарко-дилером, а министар седи са једним од дилера. Чудно је и да навијача од којих су неки укључени у дистрибуцију дроге нема на улицама, па делује као да држава на њих жмури да јој не праве проблеме – каже Ницовић.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!