Дилма Русеф, поново је изабрана за председницу Бразила, за други председнички мандат, у најтешњој трци коју је земља видела од повратка демократије пре 30 година.
Дилма Русеф, председница без еуфорије
Русефова, кандидаткиња Радничке партије, освојила је на јуче одржаним изборима 51,6 одсто гласова док је њен противник Есио Невес, из Бразилске социјалдемократске странке десног центра освојио је 48,4 одсто, на основу скоро свих пребројаних гласова.
У обраћању присталицама Русефова је захвалила свима, почев од свог политичког ментора и претходника Да Силве, који је њу изабрао да га замени 2010. године.
“Драги моји, драги пријатељи, стигли смо до краја кампање која је интензивно мобилисала све снаге у овој земљи. Захваљујем сваком Бразилцу без изузетка, и из дубине срца захваљујем се нашем активисти број један, председнику Лули”, рекла је Дилма Русеф.
Она је говорила помирљивим тоном у обраћању које је директно преносила телевизија, и рекла да разуме повећане захтеве Бразилаца. “Зато желим да будем много бољи председник него што сам била до сада”, рекла је председница.
Како наводи агенција АП, тај резултат показује да је земља дубоко подељена после веома жустре кампање која је била обележена оптужбама за корупцију, за непотизам и мноштвом личних увреда са обе стране. Ово је најтешња победа од првог директног избора председника у Бразилу 1989. после војне диктатуре (1969-85).
Реизабрана председница суочава се с великим изазовима у свом другом мандату, а аналитичари наводе економију у застоју, корупцију и поделу Бразилаца као главне изазове. Дилма Русеф ће такође имати тешкоће да спроведе политичке реформе кроз подељен Конгрес у коме владајућа коалиција има мање подршке него пре четири године.
Бразил 2014. није исти као пре четири године када је Дилма Русеф наследила свог политичког ментора Луиса Ињасија Лулу да Силву, када је био привредни раст од 7,5 одсто. Од тада бразилска привреда је јако успорила, инфлација је порасла, индустрија посустаје, а јавни буџет се смањује.
Дилма Русеф (66) изгубила је доста подршке у односу на време када је први пут изабрана 2010, у еуфорији која је владала због друштвено-економског чуда оствареног за време њеног претходника Луле (2002-2013). Тада је победила са 56,05 одсто против тадашњег супарника Жозе Сераа који је освојио 43,95 одсто. Њена Радничка партија, на власти 12 година, сама је изгубила 18 места на парламентарним изборима 5. октобра.
Бета