ДИНАР све ниже пада. Јуче је евро успео да премаши ниво од 120 динара, што је његова највећа вредност у овој години. Народна банка Србије и даље само кочи слабљење девизног курса малим дневним интервенцијама, од 10 до 20 милиона евра, али га на тај начин не зауставља. Током октобра је централна банка продала 140 милиона евра, а за првих 12 дана новембра 40 милиона евра. Од почетка године, НБС је из девизних резерви интеревенисала са више од 1,2 милијарде евра.
Током године на слабљење динара, према мишљењу НБС, највише су утицали криза у Украјини, потези Америчких федералних резерви, али и скроман прилив страних директних инвестиција, набавка енерегената… Ипак, годину дана раније, тачније 12. новембра, евро је вредео 114,10 динара или за шест динара мање него јуче, а истог дана у јануару ове године – 115,10 динара.
– На девизни курс највише утиче ишчекивање инвеститора да се званично огласи Међународни монетарни фонд о аранжману са Србијом – каже Ђорђе Ђукић, професор Економског факултета у Београду. – Тачније, да ће бити предузете одређене мере НБС и државе договорене споразумом. Уколико тога не буде, онда ће централна банка бити изложена додатним притисцима. Она би у том случају морала да повећава референтну каматну стопу, а то значи скупље кредите и да више троши новца из девизних резерви у одбрани курса.
С друге стране, постоје и спољни фактори који знатно утичу на курс, како каже Ђукић, а то је економски раст у државама еврозоне који ће се у наредном периоду наћи око нуле, док ће кључне земље ући и у рецесију. Због тога ће инвеститори куповати евро и излазити из наших хартија од вредности, што је опет притисак на домаћу валуту.
– Додатну потешкоћу ствара и чињеница да ће после стрес тестова које је обавила Европска централна банка, матице банака које раде и код нас повлачити новац, да би подмириле своје потребе, што додатно отежава кретање курса – наглашава Ђукић. – Што је мање девиза на иначе „плитком“ међубанкарском девизном тржишту, то је теже да курс не слаби.
СКУПЉИ КРЕДИТИ
ЗА грађане који продају девизе садашњи ниво курса је добар, али за оне који отплаћују кредите трошак је све већи. То значи да је за рату од 350 евра, у истом месецу лане требало да се издвоји 39,935 динара, а данас готово 3.000 више.
Новости