Београд — Динар наставља да благо али сигурно јача у односу на евро. Средњи курс евра данас је 114,97 динара.
У последњих месец дана домаћа валута ојачала је за скоро 2,5 процента, а економисти, процењују да би овај позитиван тренд требало да се настави до краја године.
Динар тренутно стоји између најниже и највише вредности коју је имао ове године. Иако само за неколико пара дневно, ипак јача у односу на евро. За то су залужне мере НБС али и задуживање Србије на међународном тржишту, објашњава професор Економског факултета Ђорђе Ђукић.
„Банке су током августа морале да продају део девиза, јер је повећана обавезна резерва девизна коју оне држе у динарима, тако да је фактички доста динара повучено по тој линији. Држава се интензивно задужује, не само у динарима, већ и у еврима, и та тендеција се наставља. Држава се задужила на тржишту еврообвезница споља, то је износ од милијарду, које ће дефакто користити за попуњавање буџетских рупа, односно за мањак у државној каси и и истовремено је дошло до повећања референте каматне стопе НБС, која је сада 10,75“
То је довело до мање динара а веће количине девиза на тржишту.
„Јачање динара економисти тумаче и већом контролом токова новца које спроводи централна банка. Због тога су се примирили шпекуланти који су највише зарађивали на великим дневним осцилацијама курса“, каже економски аналитичар Саша Радуловић.
Ветар у леђа домаћој валути, међутим неће трајати дуже од 6 месеци јер ће, како објашњава економиста Павле Михајловић, тада кредити које је Србија узела доспевају на наплату.
Једина ствар која би на дуже ојачала домаћу валуту, слажу се сви – јесте повећање извоза. Међутим, то је мало вероватно с обзиром на прогнозе о симболичном економском расту у еврозони и благом привредном расту у Србији у 2013ој.
Б92