Економија

Динкић части Фијат

Протокол којим се грађанима Србије омогућава куповина аутомобила фијат 500 Л по повољнијој цени од 10.900 евра, а који су на београдском сајму аутомобила потписали министар финансија Млађан Динкић и директор Фијат аутомобила Србија (ФАС) Антонио Ћезаре Ферара, узбуркао је јавност и прети да прерасте у скандал.

Динкић је, да подсетимо, рекао да ће из буџета бити одобрено 3.000 евра попуста по возилу, кредит на рок од пет година, са годишњом каматом од три одсто. Додао је да се под тим условима може купити око 5.000 аутомобила у овој и наредној години. С друге стране, Фијат се обавезао да запосли најмање 600 радника, као и још 800 у наредној години и дође до бројке од 3.900 запослених.

Међутим, ова идилична прича Динкића није дуго потрајала, те се министар нашао под баражном паљбом што увозника аутомобила, што амбасадора ЕУ у Београду.  Наиме, дипломате сматрају да су произвођачи аутомобила из држава ЕУ оштећени па траже од Дачићеве владе одговор због чега је дошло до те дискриминације. Француски амбасадор Франсоа Гзавије Денио је први питао зашто Србија фаворизује само једног произвођача аутомобила.

– Остали велики играчи из аутомобилске индустрије су се обратили својим амбасадама у Београду, подсећа Милош Петровић који се налази на челу Српске асоцијације увозних возила.

Уложено 1,2 милијарде евра

Ферара је навео да је Фијат од доласка у Србију инвестирао 1,2 милијарде евра, од чега 350 милиона у реконструкцију фабрике, а 850 милиона у опрему. Како је истакао, перјаница фабрике је модел 500 Л чија је производња почела у јулу прошле године и до сада је произведено 43.000 аутомобила. Циљ за ову годину је производња од 110.000 до 150.000 возила.

Скупљи у Србији него у Чешкој

Пре него што је грађанима Србије обезбеђена субвенција за куповину фијата 500 Л, купци у нашој земљи су овај модел плаћали око 13.500 евра. У Чешкој овај аутомобил стаје 10.445 евра, док у Словенији он кошта 12.490 евра. Државни секретар Министарства финансија Александар Љубић је објаснио да је фијат 500 Л који се продаје у Србији скупљи јер има комплетну опрему.

Он додаје да је ово удружење ангажовало адвокате који ће тражити судску заштиту свих увозника аутомобила, али тек након што им Влада Србије достави протокол који су на сајму потписали Динкић и Ферера.

– Фијат се обавезао да ове и следеће године запосли укупно 1.400 нових радника. За то имају право на субвенцију од 10.000 евра по радном месту. Договорили смо се да тај новац буде усмерен за субвенционисање домаћег фијата 500 Л попустом од 3.000 евра, уместо да иде компанији – покушао је да објасни Динкић. Он тврди да примедбе увозника не стоје, јер у случају Фијата држава субвенционише отварање нових радних места.

– Хоћемо да видимо шта је тачно дефинисано тим документом. Мислим да се ова прича неће завршити тек тако – каже Петровић.

Ако узмемо у обзир да ће Фијат добити 10.000 евра по запосленом и то помножимо са 1.400 радника добијемо суму од 14 милиона евра које ће Србија дати италијанској компанији! Према речима Динкића биће субвенционисано 5.000 аутомобила у овој години што, множећи са 3.000 евра износи 15 милиона евра.

Простом математиком овај “добар” посао Србију ће коштати 29 милиона евра.

 

Вести

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!