Економија

Динкић нас коначно уводи у социјализам

ВЛАДА Србије би могла да постане и банкар и менаџер. Министар финансија и привреде Млађан Динкић најавио је у четвртак могућност да држава кредитира мала и средња предузећа, и то она која тренутно не могу да дођу до банкарских позајмица. Заузврат би држава постала њихов мањински акционар.

Тај модел у Србији још није коришћен, али ће га Министрство финансија и привреде разрадити и предложити Влади током наредних неколико месеци.

– Предложићу мојим колегама у Влади, а надам се да ће они прихватити, да у малим предузећима која немају имовине на коју би ставила хипотеку и добила кредите, држава може да буде мањински акционар – рекао је у четвртак Динкић обилазећи фабрику „Стан текнолоџис“ у земунском насељу Алтина. – Држава не би имала финансијску корист, већ би помогла реализацију пројеката за који мале компаније немају средстава, а вратиле би новац кроз неколико година. Тај модел користи Европска банка за обнову и развој и ако она може тако да помаже предузећима у приватном сектору, не видим зашто то не би радила и Србија.

РАНИЈЕ ДО ПОРЕЗА МИНИСТАРСТВО финансија и привреде одлучило је да скрати рок за повраћај пореза на додату вредност (ПДВ) за претежне извознике са 15 на 10 дана, а за остале компаније са 45 на 30 дана. Министар Млађан Динкић је најавио да ће Влада Србије предложити измену уредбе тако да категорија претежног извозника буде предузеће које извози 50 одсто производње, а не 75 одсто као до сада. Ове измене би на девном реду Владе могле да се нађу већ у петак.

Држава би кредитирањем преузимала до четвртине власништва предузећа, а фирма би отплатом дуга откупила тај удео. Остаје питање где би држава нашла новац за кредитирање и улазак у власничку структуру мале привреде Србије. Примера ради, за само три месеца програма субвенционисаних кредита за ликвидност, банке су одобриле укупно 1,1 милијарду евра позајмица. Подаци показују да је 52,5 одсто новца отишло у мала и средња предузећа – 577,5 милиона евра. У динарима то је више од 65 милијарди. С друге стране, овогодишњи буџет, за субвенције у свим доменима предвиђа око 119 милијарди динара. Читава српска привреда од државе ове године може да добије око 26 милијарди динара помоћи.

Од 105.108 регистрованих фирми, малих и средњих предузећа је близу 100.000. У Србији још послује 218.159 предузетника. Међу малим привредним друштвима само је трећина пожељан банкарски клијент. Извештаји о бонитету средњих предузећа говоре да чак 71 одсто њих чини здраво ткиво српске привреде. Званично, 7.386 малих предузећа има озбиљан проблем у пословању што је око осам одсто свих малих фирми. Сектор малих и средњих предузећа је, међутим, већ у приличним кредитима. Последњи извештаји показују да мале фирме имају 437,6 милијарди динара дугорочних и 1.604 милијарде динара краткорочних кредита. Средње фирме су задужене на дуги рок у износу од 310,5 милијарди динара, а на кратак рок – 803 милијарде динара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!