Радници Гоше, фабрике шинских возила, у којој се прошле седмице један радник убио, сутра ступају у генерални штрајк. Док радници штрајкују и траже исплату дуговања, повезивање радног стажа и оверу здравствених књижица, генерални директор Гоше, Словак Иван Хемшилд, напусто је земљу.
Од прошлог четвртка обустављају рад на по сат времена дневно. Од уторка радници фабрике шинских возила из Смедеревске Паланке ступају у генерални штрајк.
“Тражимо да се сваком запосленом одмах исплати 100.000 динара на руке, да нам се овере књижице које три године нису оверене, да нам се повеже радни стаж, да нам исплаћују плату месец за месец и да нам исплаћују целу плату, а не да неко одређује да ли ћу да примим 10, 15 или 20 одсто”, каже председник штрајкачког одбора Милан Вујичић.
Ови захтеви послати су власницима у Словачку.
“Порука је да се жели нормализација рада и средства ће бити уплаћена. Све до сада што је обећано, што се тиче исплата, то се и поштовало. Разумем раднике”, каже финансијски директор Гоше Саша Лазић.
Све то генерални директор Гоше, Словак Иван Хемшилд, поручује из иностранства јер је Гошу напустио прошле среде када је у фабричким халама пронађен обешен радник.
“Позвао је полицију, кога је све знао не знам. Дошла је полиција и рекли су да су дошли да изведу генералног директора зато што је пријавлејно да ћете да га бијете. Нико му никад у животу није претио да ће да га бије”, тврди Вујичић.
Директор је отишао, иза себе је оставио дугове, незадовољне раднике и питање – какав је судбина Гоше. Прети ли јој после неколико година агоније “кључ у браву”.
“Наћи ћу негде посао, сад крећу земљани радови. Ићи ћу да садим, радим на црно, свеједно ми је имао пензионо или не, овде немам”, каже један од радника Стеван Михајловић.
“Немаш пара, немаш превоз, немаш јело, немаш ништа. Социјално, пензионо… ништа”, каже Новица Филиповић.
Док су радници љути на власника и на државу, финансијски директор који је у Гоши провео радни век за агонију ове фирме криви државу – јер каже Фонд за развој од Гоше потражује новац који су добили за вагоне које су Железницама Србије уредно испоручили, али то никада није фактурисано.
Упркос свему, у Гоши није све стало.
Иако су радници од сутра у генералном штрајку, њих десетак ради и прековремено. Израђују челичне носаче за железнички мост, јер је тако договорено са менаџментом компаније да купац не би трпео.
Н1