Директор Железница Драгољуб Симоновић сменио је недавно начелника Сектора ревизије јер је покушао да укаже на крађе у предузећу.
Први сукоб на релацији два напредњака Миосава Сарића и Драгољуба Симоновића десио се након поништавања лицитације за продају старих вагона, о чему је “Блиц” већ писао. Сарић је био члан комисије која је контролисала цео поступак. У априлу је одржана прва лицитација на којој је постигнута цена од 31,10 динара по килограму старог гвожђа, али неколико месеци касније Драгољуб Симоновић одлучује да лицитацију поништи и цео поступак понови у октобру исте године.
– Одбио сам да будем члан комисије за нову продају истих вагона, јер сам одмах знао да се ради о сумњивим пословима, и ја у томе нисам хтео да учествујем – прича за “Блиц” Сарић.
Он каже да су се његове сумње брзо потврдиле јер је на следећој лицитацији постигнута цена гвожђа била свега 19,40 динара по килограму. Само на тој разлици у цени Железнице су изгубиле око 65 милиона динара. Из Железница је у ранијем одговору “Блицу” на ову тему, стигло објашњење да је то урађено зато што нису били скинути сви делови који су вредни те могу да се користе као резервни. Јуче нису желели да дају никакав коментар.
– Постоји документ у коме јасно пише да је са вагона скинуто све што може да се користи. Од 431 кола, 80 одсто су били вагони толико стари да са њих није имало шта да се скине. То су кола из серије 500, 501 и 555. Двоколосечна су и уопште више не иду по пругама. Делови не могу да се искористе – објашњава Сарић.
Он за “Блиц” тврди да је на тој продаји направљена велика штета и да треба испитати за чији је интерес посао урађен на штету Железница. Сарић је био члан неколико комисија, а због успешног рада крајем 2013. добио је и стимулацију од 20 одсто. Неколико месеци касније, после две деценије на месту начелника Сектора за ревизију, уручено му је решење о новом нижем радном месту. Истовремено је избачен из свих комисија у којима је био.
– То се десило после мог изласка из комисије и бројних упозорења Симоновићу о Гордани Савић Поповић, коју је он именовао за свог помоћника. Она је због малверзација изведеним у периоду од 2002. до 2006. године смењена са места директора Сектора за имовину, а он ју је рехабилитовао и још унапредио. Ако желиш да спречиш крађе, како он стално тврди, онда не можеш такве људе да постављаш на одговорне функције – каже Сарић.
Тржиште ипак стало
Објашњење које су дале Железнице за ниску цену продаје старих вагона од 19,40 динара по килограму односило се на, наводни, пад цене гвожђа. Цена је шест месеци пре и после поновљене лицитације била око 30 динара. Да тржиште баш и није нестабилно, показује податак да су Железнице недавно продале шине као старо гвожђе по цени од 32,30 динара, подсећа Сарић, а који је више од две деценије радио на пословима ревизије у Железницама.
Блиц
pa oni rekose da ne kradu vise nego pre