После скока цене барела почетком октобра на 86 долара цена црног злата се стабилизовала на 73 долара па се не очекује додатно поскупљење горива на домаћим пумпама
Цене горива у Србији, у последњих месец и по дана, порасле су три до скоро седам динара у зависности од врсте деривата, па је тако бензин скупљи 3,35 динара, евродизел 6,54, а ауто-гас 6,76 динара.
У истом периоду дошло је и до скока курса евра у односу на динар око 50 пара, док је долар са 101,56 скочио на 103,41. Барел нафте је у том периоду поскупео са 72,28 на 76,7 динара.
Било како било све то условило је да се литар евродизела на домаћим пумпама продаје за скоро 170 динара, што није било ни када је цена барела, пре неколико година, прескочила 100 долара.
Разлог за поскупљење на пумпама је што је барел нафте почетком октобра отишао на 86 долара. С оваквим ценама на пумпама евродизел је у Србији међу најскупљим у региону. Скупље се точи само у Грчкој и Албанији, док се бензин налази међу земљама с јефтинијим дериватима.
Ако се погледа структура цене горива код нас јасно се види да су државна захватања и даља већа него што је компанијска цена.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да је тачно да држава више зарађује на литри горива, од самих произвођача, те да је проблем у великом оптерећењу цене на пумпама.
– Тако се по свакој литри горива већ више година издваја 2,6 динара за обавезне резерве, а њих нема – каже он и додаје да не очекује да ће у наредном периоду доћи до додатног скока цена деривата.
Дефинитивне санкције према Ирану ступају на снагу 4. новембра. Како би спремно дочекале ову ситуацију земље ОПЕК-а су се већ договориле како да обезбеде недостајуће количине црног злата, тако да се ни у том смислу не очекују додатни поремећаји на берзама – каже Мићовић.
Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс