Цена нафте у свету готово свакодневно расте. Један барел сада вреди скоро 90 долара што је највећа цена у последњих седам година. Нове ценовнике ових дана гледамо и у Србији, а имајући у виду да цена горива у Србији зависи од кретања на светском тржишту, додатно преливање поскупљења је неспорно. Питање је само када и за колико, а пракса говори да поскупљење са глобалног тржишта стиже у Србију за 6 до 8 недеља.
Данас у Србији литар бензина кошта 170 динара, десет динара више него у јулу прошле године. Литар квалитетнијег дизела иде и до 185 динара. Евродизел кошта истовремено 179 динара, што је чак 20 динара више него пре тачно пола године. То су негде и цене, за које се може рећи да су и највеће које смо до сада гледали у Србији, пише Блиц.
Цена барела расла је још брже. Јуче је барел коштао 87 долара, 12 долара више него летос и чак 27 долара више него пре годину дана. Ово је иначе шеста недеља за редом да цене нафте на светским тржиштима узастопно расту и сада су највеће од 2015. године.
Нафташи притом немају добре вести.
На питање хоће ли цена и даље да расте, у једној нафтној компанији незванично су нам рекли да Србија није изоловано острво имуно на глобална кретања.
„И ове цене које имамо данас у подцењене у односу на цену сирове нафте и то не само у Србији већ и шире. Поскупљења од динар, два по литру гледамо већ неко време и све то је последица глобалних кретања и интензивног раста цене нафте на светком тржишту. С тим у вези можемо само поновити да зависимо од светског тренда цена а који креира однос понуде и тражње“, каже саговорник Блица.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић више пута је говорио како је незахвално прогнозирати кретање цена, али да је чињеница да глобална дешавања имају утицаја на српско тржиште.
„Када бих говорио о поскупљењу, то би подразумевало да тачно знам и како ће се кретати цена нафте и какав ће утицај на цену имати бројни тржишни показатељи. А, многе експертске процене су се у последњих годину дана показале као потпуно погрешне. Оно чега, међутим, потрошачи треба да буду свесни, јесте да ће се промене на глобалном нивоу одразити и на српско тржиште нафте и деривата нафте. То значи да када цене иду на више у свету, иду и код нас и обнуто “ рекао је Мићовић.
Оно што је важно, јесте да би цену горива у Србији могло да ублажи смањење акциза на гориво. Пример говори да у цени литра бензина од 166 динара њихово учешће износи 58 динара док је код евродизела од 174 динара акциза 60 динара.
Оно што је важно, јесте да би цену горива у Србији могло да ублажи смањење акциза на гориво. Пример говори да у цени литра бензина од 166 динара њихово учешће износи 58 динара док је код евродизела од 174 динара акциза 60 динара.
У региону и скупље
Ценовнике ових дана мењају и суседне земље, а посматрајући цену нафте у региону, Србија има знатно скупље гориво,. Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Бугарска су притом најјефтиније.
Најскупљи бензин у региону је у Грчкој, где литар безоловног бензина 98 кошта 1,94 евра, а најјефтиније је у Босни и Херцеговини и Бугарској – 1,21, односно 1,19 евра.
Србија се на обе листе налази при врху, а разлика међу земљама, дакле, иде и по 70 динара по литри.