Због превисоких цена масовно се одустаје од школских екскурзија, поред новца проблем и нејасни услови и програм. Из једне генерације некада било 250 ученика по школи, а данас ни 150
И ове године родитељи основаца и средњошколаца мораће прилично да “одреше” кесу да би своју децу послали на екскурзије. Јер, распон цена креће се од 1.000 динара (за једнодневни излет без оброка и улазнице за музеј или зоолошки врт), до чак 420 евра за матурске екскурзије у иностранство. Управо ове цене “у судару” са све већим сиромаштвом довеле су до тога да велики број малишана одустаје од пута.
Већина школа до краја септембра расписаће тендере и изабрати најповољније понуде, а више од половине екскурзија реализује се управо током октобра.
– Лане смо успели да реализујемо све излете и екскурзије јер су критеријуми спуштени, па је било довољно да се пријави 60 одсто ђака. Међутим, и то је било тешко. Очекујемо да ће сада бити још теже због пара – каже Мануела Илић, директор београдске ОШ “Ћирило и Методије”.
Она додаје да ће ових дана расписати тендере и савет родитеља изабраће понуде. Екскурзије ће моћи да се плаћају, у зависности од дужине и садржаја, од шест до 10 рата.
И у школи “Краљ Петар први” родитељи су до сада изабрали само маршруте. Ученици ове школе путоваће на пролеће. Како каже директорка Милка Бошков, у овој школи немају проблема са одзивом ђака.
Да је у целој Србији смањен одзив потврђују из туристичких агенција, а Душан Чакић из “Глобус травела” каже:
– И прошле године смо приметили пад интересовања, али сада се број родитеља који могу да плате екскурзије буквално преполовио! Ако је из једне генерације по школи некада ишло 250 ученика, сада их не иде ни 150.
Пошто, по правилнику који је одредило Министарство просвете, најмање 60 одсто деце мора да се пријави да би екскурзија могла да се реализује, дешава се да школе распишу тендер и да пред сам полазак на пут откажу аранжман јер много родитеља одустане, па нема потребног процента.
И незадовољство родитеља је велико. Према речима Бојане Селаковић из Удружења “Родитељ”, избор дестинације и агенције и даље је нетранспарентан, јер о томе одлучује савет родитеља, а у њему је само по један представник сваког одељења. Већини родитеља остаје само да изабере једну од три већ постојеће понуде.
ПРИЗНАНИЦА Ако родитељ да новац наставнику, а не добије признаницу, то је финансијски прекршај и пријаву одмах прослеђујемо буџетској инспекцији – поручује Тмушић.
Дешава се и да разредне старешине покупе новац за екскурзије, а родитељи не добију признаницу. Једна учитељица из Велике Плане, која је тај новац потрошила на себе, чак је у јуну и ухапшена. Републичкој просветној инспекцији нису стизале такве пријаве, али јесте много других.
У прошлој школској години број осталих пријава није премашио педесетак, а раније их је бивало и дупло више.
– Сада нам се најчешће жале агенције да их школе нису позивале на отварање понуда или да је било неправилности око бодовања. Било је приговора и на висине дневница наставника, лекара, вође пута – објашњава начелник Републичке инспекције Велимир Тмушић.
Просветна инспекција је добијала и пријаве родитеља због непоштовања правилника Министарства, по ком сви, па и матуранти, до поноћи морају да су у собама. Уместо тога, деца су затицана у алкохолисаном стању по дискотекама у један сат после поноћи.
Новости