Доступна документација о паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду није потпуна. Ово је закључак Грађевинског факултета у Београду након анализе доступне документације.
У саопштењу су навели да пројектна документација није потпуна, није доступно идејно решење, да нису комплетни уговори и анекси уговора са са свим подизвођачима.
Побројали су 18 докумената који су недоступни или нису комплетни и у још четири тачке изнели су своја запажања о извођењу радова на реконструкцији надстрешнице.
После овог саопштења, на свом Инстаграму, председник Србије Александар Вучић „замолио“ је Владу Србије, инвеститоре и извођаче да одмах, на увид, доставе документацију и скину ознаку поверљивости, ако постоји. Да се у потпуности објави уговор из 2017, јер је очигледно да „стотине папира које смо доставили и хиљаде страница документације нису биле довољне“.
Затражио је од свих да доставе сваку ситницу коју су тражили „макар, то никаквог смисла неимало, јер тужилаштво не би подигло оптужницу да није имало све што је потребно за оптужни акт“, а све у циљу расчишћавања и јасности „да је држава дала све од себе и да би се видело да никаквих тајни нема“.
Закључио је Вучић да је то добро за Србију, да јавност види ко се крије из захтева, а ко жели све да их испуни.
Инжењер геологије Зоран Ђајић, који је до марта 2023. године био ангажован ка стручни консултант на реконструкцији Железничке станице у Новом Саду и који је први указао на пропусте, истог дана када је надстрешница пала, каже да подаци који су објављени нису оно што су тражили студенти и да међу оним што је објављено има нетачних података.
„Мислим, да је документација накнадно фалсификована и тиме треба да се баве полиција и тужилаштво. Нема онога што студенти траже, јер их са достављањем документације развлаче што могу дуже“, каже Ђајић за Данас.
Данасов саговорник тврди да би се из тих докумената видело ко је и шта радио на надстрешници.
Поновио је раније дата објашњења на који начин је оптерећена надстрешница и зашто је пала. Рекао је да је установљено “да је додатним бетонирањем надстрешница оптерећена са више од 20 тона”, али и да је реконструисана ван првобитног пројекта, којим је било предвиђено “само да се нанесе слој за изолацију дебљине 1,5 милиметара”.
Указао је и на непостојање документација “у којој би се видели токови новца”, јер “оне који су радили на надстрешници власт чува, највероватније због токова новца. Како је цена реконструкције зграде железничке станице скочила са предрачунских 3,5 на 16 милиона евра? Па, ако би се открили токови новца многи људи из садашње власти би пали због корупције”.
Ђајић сматра да су техничка и финансијска документација склоњени одмах након пада надстрешнице.
Он није хтео да коментарише објаву председника Србије на Инстаграму. Сматра “да није вредан помена” и да је “апсолутно одговоран за све што се догађа у току студентских протеста, као и да је организатор напада на студенте”.