Председник Демократске странке (ДС) Зоран Лутовац рекао је да је сусрет Александра Вучића и Драгана Ђиласа доживео као сусрет два председника политичких странака, а не као сусрет председника државе са председником једне политичке странке. „Ако је Вучић рекао да ће дати мишљење о новим изборима у Београду после консултација са својом странком, онда он није говорио у својству председника државе већ у својству председника СНС“, оценио је Лутовац и додао да се Ђилас ни са ким у коалицији Уједињени за победу Београда и Србије (чији је део и ДС) није консултовао пре најаве састанка са Вучићем. „Није требало да дође до сусрета, били смо против јер се тим сусретом додатно унижавају институције у Србији, повод може бити частан, али епилог је другачији – унижавање институција“, поручио је Лутовац.
„Да бисмо вратили поверење у институције, треба да показујемо гестове који иду у том правцу. Немам уопште идеју или сумњу да Ђилас има добре намере, ја имам сумњу у добре намере Вучића. Он је човек који се не носи јавним већ сопственим интересом, себе и своје странке. (Овај састанак је) лош потез, али ми не пада на памет да учествујем у хајци на Ђиласа „, рекао је Лутовац у емисији Иза вести на ТВ Н1.
Уз опаску да им није био очекиван овај састанак, да их је изненадио, указао је да „изборни процес није до краја ни окончан, а воде се разговори да постоји криза у Београду и да треба расписати нове изборе“.
„Није суштински проблем Београд, већ то што ми на нивоу Србије имамо проблема“, сматра Лутовац и додаје да „ми кад разговарамо на ову тему, ту је спорна и тема и актери“.
Ефекат сусрета није добар, јер суштина проблема није Београд, већ је проблем код Вучића који жели да изађе из сопственог проблема, а не да извуче Србију из проблема
Појашњава да „ефекат сусрета није добар, јер суштина проблема није Београд, већ је проблем код Вучића који жели да изађе из сопственог проблема, а не да извуче Србију из проблема“.
„Од њега се очекује да формира проевропску владу, која ће се недвосмислено окренути ка ЕУ, и тражи начин да промени јавно мњење… Вучић жели да нађе начин како да од с једне стране своје проруске политике, а са друге стране реторичке проевропске политике, да се јасније одреди као проевропски политичар, њему је потребна ова врста разговора“, указује Лутовац и додаје да су разговори неопходни, само је питање ко су актери, формат и које су теме.
Додаје да тема мора да буде једна врста округлог стола, тема је уређење друштва, стварање проевропске владе.
„Не мислим да неко треба да уђе са Вучићем у ту владу“, поручује Лутовац и истиче да је за Србију добро да се направи „проевропска, мањинска влада, коју ће чинити наша коалиција (Уједињени за победу Београда и Србије) и Морамо, и да буде подржана од стране других. То је реално ако постоји спремност да се то уради“, сматра он и наглашава да су њихове црвене линије да нема договора са Вучићем о стварању такве владе и јасна проевропска политика“.
Додаје да је за Србију важно да има унутрашњу проевропску политику – „да имамо уређену државу и друштво, да имамо демократску политичку културу, да примењујемо европске вредности на унутрашњем плану“ и истиче да ЕУ не може од нас да очекује да нам буде важније усклађивање са спољном политиком Уније од поштовања европских вредности у унутрашњој политици.
Каже и да од ЕУ траже да се прекине са подршком стабилократији, да постоји слобода медија и владавина права.
„Не може ЕУ од нас да тражи једно кад се ради о спољној политици, а да их за унутрашњу политику баш брига. Желимо од Брисела да се у Србији залаже за оне вредности за које се залаже и у својим земљама. Не можете да кажете да нам је важно да нас пратите у спољној политици, а то што ви немате у земљи владавину права, слободне медије, то нас не занима“, указао је Лутовац.
Потребно је да се одрже нови избори, али не под истим условима. Морамо да припремимо следеће изборе да буду другачији од ових сада
Упитан како онда Србија да заштити свој интерес, он каже да „ако Србија мора да се одлучује да ли је за санкције које ће јој увести ЕУ или санкције које ће јој увести Русија, свакако је у њеном интересу да води проевропску политику“.
А на питање како решити проблем у Београду и да ли су решење нови избори, он каже да је неопходно да се прво изборни процес доведе до краја – да знамо коначне резултате избора.
„Од епилога после објављивања коначних резултата зависиће шта ћемо. Ако буду показивали да су неправилности толико биле изражене да су промениле резултате, разговарати како то превазићи… Потребно је да се одрже нови избори, али не под истим условима. Морамо да припремимо следеће изборе да буду другачији од ових сада“, указао је Лутовац.