У РИК-у је почело је поновно пребројавање резултата гласања са преко 99 бирачких места, на којима је констатовано да је било „тешких грешака“.
„Пребројавање траје и у питању је 99 бирачких места“, рекао је Танјугу председник РИК-а Дејан Ђурђевић.
Чланови РИК-а су се на седници, која је трајала до два иза поноћи, сложили да се за сва бирачка места са „тешком грешком“ изврши увид у џакове са гласачким листићима, за шта је РИК формирао комисије.
Након пребројавања гласова биће настављена седница РИК-а, на којој ће се донети одлука о судбини гласова са тих места.
Вечерас у 20 сати истиче рок за проглашење коначних резултата ванредних парламентарних избора, али је РИК јуче донела одлуку о понављању избора на 15 бирачких места, који ће највероватније бити одржани у среду, 4. маја.
На тих 15 бирачких места били су уложени приговори, на основу којих је РИК поништила резултате са тих бирачких места и најавила одлуку о понављању избора.
РИК би одлуку о понављању избора, како је најавио Ђурђевић, требало да донесе данас.
РИК се до два сата иза поноћи изјашњавала о укупно 148 бирачких места која нису ушла у верификацију и која су са „тешком грешком“.
Подаци из записника са тих бирачких места треба да се врате у базу на два начина – анулирањем или исправком, објаснио је директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић.
РИК је одлучивала о сваком бирачком месту појединачно и одлучила да, када су у питању бирачка места која нису ушла у верификацију, верификује податке из записника са 46 бирачких места, да анулира податке из записника са једног бирачког места, а да за 12 бирачких места изврши увид у џакове са гласачким листићима.
За сва бирачка места са „тешком грешком“ је одлучено да се изврши увид у џакове.
Коначан исход парламентарних избора неће бити познат можда још скоро две недеље, када би требало да буду обрађени подаци са места на којима се поново гласа.
Рок за проглашење коначних резултата ванредних парламентарних избора формално истиче вечерас у 20.00 сати, али ће одговор на питање да ли ће ДСС-Двери, а теоретски можда и СДС-ЛДП-ЛСВ, и дефитинитивно ући у републички парламент бити познат тек после поновљеног гласања на 15 бирачких места, 4. маjа.
Републичка изборна комисиjа, наиме, последње прелиминарне резултете саопштила jе 26. априла, на основу 98,04 одсто обрађених бирачких места.
Према тим подацима, СНС jе освоjила 48,26 одсто гласова, СПС 10,97 одсто, СРС 8,11 одсто, ДС 6,06, Доста jе било 6,05, и, тик изнад цензуса, СДС-ЛДП-ЛСВ 5,04 и Двери-ДСС 5,0 одсто.
Према тим резултатима, листа СДС-ЛДП-ЛСВ има 187.242 гласа, односно 1.591 глас изнад цензуса, док ДСС-Двери, са 185.699 гласова, прелазе цензус за само 48 гласова.
Kако се избори понављаjу на 15 бирачких места, на коjима гласа више од 20.000 бирача, улазак у парламент ДСС – Двери, коjе су, према до сада саопштеним подацима, „у зони“ цензуса – под великим jе знаком питања, док медиjи спекулишу да би и листа СДС-ЛДП-ЛСВ, иако у далеко повољниjоj ситуациjи, могла да има разлога за стрепњу.
Упитан каква ће бити судбина странака на граници цензуса, председник РИK Деjан Ђурђевић jе рекао да неће да „прориче“ шта ће бити са њима, а да jе на РИK-у само да утврди праве цифре.
Tо ће бити познато након што више од 20.000 бирача на 15 бирачких места, поново изађе на гласање, наjвероватниjе у среду, 4. маjа, после чега РИK има рок од 96 сати за обраду података.
РИK jе, иначе, при броjању гласова утврдио да су спорна укупно 163 бирачка места, укључуjући 15 за коjе су странке или поjединци упутили приговор.
На преосталим бирачким местима констатоване су „логистичко-рачунске грешке“, а РИK jе одлучио да у 46 случаjева верификуjе резултате, на jедном бирачком месту су поништени, док jе за преостале одлучено да се поново преброjаваjу гласови.
Преброjавање гласова са тих бирачких места са „тешким грешкама“ почело jе данас око 11 сати, а након преброjавања биће настављена седница РИK-а, на коjоj ће се донети одлука о судбини гласова са тих места.
Ђурђевић jе Танјугу рекао да се записници са око 100 бирачких места преброjаваjу, jер су били неуредно попуњени, а цифре се нису слагале, па статистика ниjе могла да их унесе у базу.
„Резултати са тих изборних места нису ни били у бази и броjка коjа буде нађена тек тад ће бити унета у базу“, рекао jе Ђурђевић.
Танјуг