БЕОГРАД, ПРИШТИНА – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је данас да ће Влади Србије предложити да на наредној седници поништи противправну одлуку приштинских власти о присвајању имовине Србије, којом они желе да легализују „отимачину“.
Ђурић је на конференцији за новинаре после састанка са политичким представницима Срба са КиМ подсетио да је влада таквом одлуком успешно заштитила државне и националне интересе приликом покушаја Приштине да отме Трепчу.
Навео је да је Приштина одлуку донела 1. марта, без консултација са представницима Срба а да је, каже, стидљиво објављена пре два дана на сајту косовске владе.
Он је рекао да очекује јасну реакцију међународне заједнице на ту, како каже, криминалну одлуку са истом жестином као што је реаговала на покушај доношења одлуке о формирању такозване војске Косова.
Поручио је да је реч о колосалној пљачки и отимачини на коју Србија никада неће пристати те да ће Влада и представници Срба са Косова у тој борби бити јединствени.
Ђурић је навео и да разуме представнике Срба с Косова који кажу да физички неће дозволити узурпацију јавних предузећа у покрајини.
Како је објављено на сајту косовске владе, на основу одлуке Владе коју је потписао Иса Мустафа сва непокретна имовина регистрована на име СФРЈ, односно Републике Србије и Аутономне Покрајине Косово, региструје се на име Републике Косово као власника имовине.
Влада разговарала о закључку косовске владе
Потпредседница владе Зорана Михајловић је изјавила данас да је Влада Србије разговарала о закључку косовске владе о присвајању имовине Србије на Косову.
„Данас треба да буде састанак представника региона у Сарајеву и оставила бих да се о томе изјашњавамо у односу на заједнички став који можемо да имамо са председником владе Александром Вучићем“, рекла је Михајловић одговарајући на питања новинара.
Она је казала да не жели о томе сада да се изјашњава.
„Да смо разговарали, делом јесмо“, одговорила је Михајловић.
Вулин: Приштина схватила да преговори у Бриселу не воде ка независности
Приштинске власти се труде да укину бриселски дијалог и да га потпуно обесмисле, изјавио је данас министар за рад, запошљавање и борачка питања Александар Вулин.
Реагујући на одлуку владе Косова Вулин је рекао да су приштинске власти схватиле да преговори у Бриселу не воде ка независности и да положај српске заједнице и право Србије на КиМ јача.
„Све што раде, раде да би укинули Бриселски споразум и да би га потпуно обесмислили, рекао је Вулин.
Како је рекао, након што смо потписали Бриселски споразум, одмах смо рекли да очекујемо да се Бриселским споразумом 2 очекује да регулише питање имовине и српског културног наслеђа на КиМ.
„Као што видите, урадиће се све да до тога не дође јер видели су и по Бриселском споразуму да је то добро за Србе на КИМ, а на жалост Приштини се политика мери по томе колико је зла нанела српском народу“, рекао је Вулин.
Мрежа за реституцију: Влада да се одупре притисцима узурпатора
Мрежа за реституцију позвала је данас Владу Србије да се, поводом одлуке косовске владе којом се сва непокретна имовина бивше СФРЈ, покрајине КиМ и Србије преноси без накнаде на Косово, коначно одупре великим притисцима „узурпатора државне својине“.
Мрежа је упутила влади иницијативу да поред пописа државне јавне својине без одлагања парламенту поднесе Предлог закона о стављању ван снаге прописа донетих у циљу присилног одузимања приватне својине од стране правних претходника Републике Србије, пре свега ФНРЈ и СФРЈ.
Та организација наводи да је државна својина, која је од 2011. године названа јавна својина, у већини случајева магнет за узурпаторе и оне који на тај начин присвајају огромна материјална средства.
Наводе да тако државна својина изузетно лако постаје предмет многобројних злоупотреба па и крађе масовних размера, каква се може сматрати и спорна одлука косовске владе
Мрежа за реституцију додаје да је непописана државна имовина један од највећих генератора корупције на свим нивоима власти, у конкретном случају оних у Приштини.
Танјуг