Римокатоличка јерархија је одавно на Косову и Метохији мозак свих операција које за циљ имају отимање православних манастира и цркава, а муслимани Албанци су само „пешадија“, истиче Александар Раковић.
Положај Српске православне цркве у последњих четврт века на Косову и Метохији је веома тежак и на удару је не само албанских сепаратиста већ и покушаја отимања манастира и цркава СПЦ и културно-историјске баштине Срба, са циљем да се они доделе Римокатоличкој цркви, пише „Политика“.
Поред тога што су угрожена и права и слободе свештенства, монаштва и верног народа, на мети су и српски православни идентитет, сакрална и остала имовина СПЦ на Космету.
Имајући у виду да је СПЦ непрекидно присутна осам векова на простору КиМ, она не може да буде део било каквих политичких преговора и споразума о статусу Косова и Метохије, на чему инсистира приштински режим Аљбина Куртија уз подршку Берлина, али и Ватикана.
По речима Александра Раковић из Института за новију историју Србије положај Српске православне цркве на Косову и Метохији је врло сложен, с тим да ће се ситуација сигурно погоршавати пошто јачају албанске претензије да се православље на Косову и Метохији приказује као баштина такозваног Косова и као део његове историје, а не као историја српског народа и СПЦ.
„Све су то ноторне неистине, глупости и лажи, али до сада су бројне њихове лажи давале резултата. И више сам него сигуран да ће се те претензије наставити од привремених приштинских органа, као и од Римокатоличке јерархије на Космету, која ће такође ‘гурати’ ту причу да би тек она преузела идентитет наших светиња на Косову и Метохији“, истиче Раковић за „Политику“.
Према његовим речима, Римокатоличка јерархија је одавно на Косову и Метохији мозак свих операција које за циљ имају отимање православних манастира и цркава, а муслимани Албанци су само „пешадија“.
Није случајно, како каже, што је Ибрахим Ругова на самртничкој постељи примио римокатоличку веру и што је кардинал Анђело Скола дошао из Италије да обави тај чин.
„Албанија и Косово и Метохија су за Ватикан ‘тера мисионис’ – простор где обављају своју мисију и где сигурно неће стати. То није ништа ново. Ми морамо да покажемо да смо дорасли проблемима с којима се суочавамо, јер их имамо вековима“, наводи Раковић.
Писац и новинар Ратко Дмитровић додаје да непријатељи Србије знају да је Космет највећи извор снаге Срба и да у тој чињеници лежи урок сталних насртаја на СПЦ.
„Садашње стање карактерише појачана активност албанског елемента на КиМ да та српска духовна изворишта преузме, промени им предзнак и свету представи као нешто своје, као традицију, доказ албанског постојања на том простору“, каже Дмитровић, те додаје да у међународној заједници ипак доминира став да су цркве и манастири спрски.
Дмитровић наглашава да се Ватикану не жури с отуђењем српских светиња и да он на Косову делује на два нивоа – заустављање ислама и мисионарство.
„У овом тренутку Римска курија користи потенцијал ЕУ да снажно контролише властодршце у Приштини и слободно шири и материјализује своје идеје на овом простору.
До сад је било неколико покушаја Ватикана да преузме храмове које је подигла СПЦ, али посредних, преко појединаца.
Углавном се ради о мање познатим молитвеним храмовима СПЦ. Наравно, иде им у прилог исељавање и све мањи број Срба на Косову и Метохији“, закључује Дмитровић за „Политику“.